Hírek
2021. Április 17. 23:17, szombat |
Helyi
Forrás: Magyar Nemzet
17 gólyapár már épségben hazatért Komárom-Esztergom megyei fészkébe
Tavasszal sokan naponta lesik a fészkeket, vajon visszatért-e már a lakója. A Magyar Madártani Egyesület (MME) megyei csoportja a lakosság segítségét kérte az érkező gólyák nyomon követésében.
Az első fészkébe hazatérő fehér gólyát március 8-án regisztrálták. A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület a közösségi oldalán osztotta meg a jó hírt, és egyben kérte a lakosság segítségét az érkező szárnyasok figyelésében.
– Március 8-án kaptuk a hírt, hogy megérkezett a császári fészekre az egyik fehér gólya. Habár egyre gyakoribb a gólyák áttelelése, mindig örömteli, amikor visszaérkeznek a fészekre. Ez egyszerre jelenti a tavasz kezdetét és azt, hogy sikerült túlélni a több ezer kilométeres, viszontagságos vonulást. Szeretnénk megkérni mindenkit, hogy amennyiben a megyében észlelik a visszaérkező gólyákat, keressenek meg minket, ezzel segítve a nyomon követésüket – olvasható a közösségi oldalukon. A felhívásra pedig sokan válaszoltak is. Így eddig összesen 17 gólyapárt azonosítottak már a fészkeikben. Azonban még van, ahol várják az érkezésüket.
Bátky Gellért, az MME megyei csoportjának alelnöke felelős a fehérgólya-védelmi programért. Mint elmondta: a tavalyi költők közül az ácsi, esztergomi, a kocsi, a naszályi, a rédei, és a Szomódhoz tartozó ferencmajori párokról még nem kaptak hírt.
– A fészkeket lakossági segítséggel tudjuk felmérni. De azokat a költőhelyeket is nyilvántartjuk, ahova már évek óta nem tértek vissza a madarak. Sajnos hazánkban a megyében van a legkevesebb gólya, tavaly 24 párt számoltunk össze. A legtöbb fehér gólya Debrecen környékén van, mintegy 500 pár – magyarázta a szakértő, aki hozzátette, ez az arány korábban is így volt.
– Először 1941-ben mérték fel hazánk gólyaállományát, akkor összesen 16 ezer madarat számoltak össze. Ez a szám mára alig ötezerre csökkent. Ennek legnagyobb oka az élőhelyük elvesztése. A gólyák ugyanis az olyan kaszálókat, gyepterületeket kedvelik, ahol van vizenyős rész is. Ezek pedig a települések terjedésével és a szántóföldek növekedésével nagyon lecsökkentek – mondta az egyesület alelnöke. Hozzátette, hiába helyeznek ki fészkeket, ha a madaraknak nincs a közelben megfelelő élőhely. Az egyesülettagjai annyiban tudnak segíteni, hogy a meglévő költőhelyeket és azok környékét biztonságossá teszik.
Fotó: Pixaby
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:50, csütörtök | Helyi
Dömötör Csaba: Várhelyi Olivér megkapta az EP-szakbizottsági jóváhagyását az uniós biztosi megbízatásához
Várhelyi Olivér magyar uniós biztosjelölt megkapta az Európai Parlament szakbizottsági jóváhagyását arra, hogy a következő Európai Bizottság tagja lehessen
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok