Hírek
2021. Március 13. 17:23, szombat | Helyi
1838. március 13-án tetőzött Esztergomban a jeges ár

Erre emlékeztetnek a városban több helyen megtalálható árvíz táblák, amelyeket anno a helyreállított házak falain helyeztek el.
183 évvel ezelőtt a korabeli legnagyobb árvíz 1030 cm-es magasságával tarolta végig a Duna-menti településeket Esztergomtól Szabadszállásig.
A tartós hideg miatt befagyott a folyó, amely a felsőbb részeken és azok vízgyűjtő területein hamarabb olvadásnak indult, mint a Duna-kanyar utáni területeken. A sebes víz magával sodorta a lassabban olvadó szakaszok jégtábláit, amelyek óriási jégdugaszokat képeztek a folyón, megakadályozva ezzel az egyre növekvő mennyiségű víz lefolyását. Egy ilyen jégtorlasz Visegrád és Kisoroszi között alakult ki, emiatt a felette lévő szakaszon egyre emelkedett a víz szintje.
Március 5-én már a Duna elborította Esztergom alacsonyabban fekvő utcáit, 8-án, a Ferences templom kivételével víz alá került a belváros. A víz szintje egészen 13-ig emelkedett, ekkor már a folyótól messzebb lévő városi részek is a víz áldozatául estek.
A városban a legnagyobb kárt a királyi városrész szenvedte el, a házak 74% -a semmisült meg, a 853-ból 630 pusztult el és további 89 rongálódott meg, a másik három városrészben a kár jóval enyhébb volt. Az árvízi mentés és helyreállítás központját a mai Duna Múzeum épületében alakították ki, onnan koordinálták a munkálatokat.
A rendkívüli pusztítás híre egész Európát megrendítette és adakozásra ösztönözte az embereket a királyi magasságoktól kezdve az egyszerű polgárokig. A befolyt összeg Esztergomban is jelentősen felgyorsította a helyreállítási munkálatokat, illetve lehetővé tette az árvízkárosultakról való szervezett gondoskodást is.
Ez a katasztrófa és az 1876. tavaszi dunai árvíz, valamint az 1879. márciusi tiszai árhullám tette szükségessé az országos vízügyi szolgálat kialakítását, melyben nagy szerepe volt Baross Gábor közmunka és közlekedésügyi miniszternek - aki középiskolás éveinek egy részét az esztergomi bencés gimnáziumban, 1687-2010 között a Szent István Gimnázium - töltötte , minisztériumának részeként kezdte meg munkáját 1886. május 1-én a Vízrajzi Osztály, melynek feladata lett a vízállások rendszeres mérése és közlése.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 02. 09:38, szerda | Helyi
TÖBB TUCAT BALHÉÉRT FELELHET
A tatabányai nyomozók befejezték az eljárást az ellen a 26 éves férfi ellen, aki lopásokat, rablást, garázdaságot és testi sértést is elkövetett.
2025. Március 25. 23:26, kedd | Helyi
Richter TETT-mesepályázat – Díjazták a legjobb természettudományos meséket
2025. Március 25. 09:58, kedd | Helyi
KERESSÜK A SZEMTANÚKAT ÉS A BALESET OKOZÓJÁT
Az ismeretlen járművezető áttért a szemközti forgalmi sávba, ahol érintőlegesen ütközött egy másik járművel.
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.