Hírek
2011. Július 07. 14:41, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress
A csimpánzok felismerik a torzult beszédhangot
Egy Panzee nevű csimpánz a tudósok szerint képes felismerni azokat a torz és hiányos beszédhangokat, amelyeket komputerrel hoztak létre.
Az eredmények amellett, hogy rámutatnak arra, hogy a csimpánzok sokkal intelligensebbek annál, mint azt eddig bárki is hitte volna, azt is bebizonyítják, hogy nem csupán az emberek agya igazodott ahhoz az idők folyamán, hogy feldolgozza a hallott beszédet - írja a Current Biology.
Panzeet 8 hónaposan kezdték el tanítgatni a tudósok: úgy kezelték, mintha ember lett volna, valamint megtanították neki, hogy hogyan kommunikáljon speciális szimbólumok, úgynevezett lexigramok segítségével. Mára a majom 130 angol szót képes megkülönböztetni, ami alapján feltételezték, hogy talán megértheti az emberi beszédet.
A kísérletek során elsősorban arra koncentráltak, hogy megfigyeljék, Panzee is képes-e felismerni a géppel torzított és hiányossá tett beszédet is, amelyről korábban bebizonyosodott, hogy az emberek képesek értelmezni. Mivel a tesztek azt mutatták, hogy a csimpánz is megértette ezeket a felvételeket, a tudósok azt feltételezik, hogy ez annak köszönhető, hogy egészen fiatal korától minden nap hallott emberi beszédet.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 30. 09:00, kedd | Belföld
Aranykonvoj - Fidesz: a Hajdu János elleni eljárás a tiszás politikai leszámolás része
A Fidesz a Terrorelhárítási Központ (TEK) korábbi elnöke, Hajdu János elleni eljárást \"a tiszás politikai leszámolás részének\" tartja.
2026. Június 30. 08:00, kedd | Belföld
Hőség - Szerda éjfélig meghosszabbodik a harmadfokú hőségriasztás
Szerda éjfélig meghosszabbítja a harmadfokú hőségriasztást az országos tisztifőorvos
2026. Június 29. 17:00, hétfő | Belföld
Hőség - Több Pest vármegyei településen vízkorlátozást rendeltek el
Több Pest vármegyei településen vízkorlátozást rendeltek el, vagy takarékosságra kérték a lakosságot a nagy hőség és az emiatt megnövekedett vízhasználat miatt
2026. Június 29. 12:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter: a költségvetést drámaian rossz állapotban találtuk az átadás-átvétel után
A magyar költségvetést drámaian rossz állapotban találtuk az átadás-átvétel után - közölte Magyar Péter miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán közzétett videójában.
