Hírek
2020. Január 20. 07:07, hétfő |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A madárénekek is divatszerűen változhatnak
A madárénekek is divatszerűen változhatnak - mondta Garamszegi László Zsolt, az MTA, Ökológiai és Botanikai Kutató Intézet igazgatója az M1 csatorna vasárnapi műsorában.
A madárénekeket több éve kutató szakember elmondta: a madárénekek vizsgálatához számítógépes elemzésre van szükség, kvázi lekottázzák azt, olyan szonogramokat gyártanak, amelyeken az idő függvényében látják a hangmagasságokat. Hozzátette: egy madárének látványos szótagokból, szillabusokból épül fel, ezek specifikus kombinációja vagy egyéb fizikai paraméterei - például a frekvenciatartomány, a tempó - mind fontos bélyegek lehetnek.
Garamszegi László szerint a madárénekben az egyedeket is meg lehet különböztetni. Dalukban változhatnak az énekelt szótagok is, vannak, amelyek idővel kikopnak, mások pedig divatszerűen megjelennek.
Arról is beszélt: az állatokra jellemző személyiséget az egyedekre jellemző sajátosságok - énekük mellett agressziójuk szintje vagy a ragadozók támadásakor vállalt kockázat - rajzolják ki.
Hozzátette: az egyedek képesek tanulni is egymástól, teljesen új, addig nem hallott struktúrákat beépíteni énekükbe. Kutatásukban bizonyítást nyert, hogy olaszországi madarak szillabusainak lejátszásaiból egy madár sikeresen megtanulta a számára új dallamot.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 21. 07:25, szerda | Életmód
Megmentették a könyvállományt, újra látogatható a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár
Nyolc hónapnyi munkával sikerült megmenteni a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár állományát a kenyérbogár-fertőzéstől, így a klasszicista teremkönyvtár ismét fogad látogatókat.
2026. Január 20. 07:13, kedd | Életmód
Megnyitják a veszprémi érseki palota könyvtárszobáját a magyar kultúra napja alkalmából
Megnyitják a veszprémi érseki palota könyvtárszobáját a látogatók előtt a magyar kultúra napja alkalmából, január 24-én.
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Életmód
Európai Filmdíj - Az Érzelmi érték című norvég dráma tarolt hat díjjal
Az Érzelmi érték című norvég dráma tarolt hat díjjal a Berlinben megrendezett 38. Európai Filmdíj átadóján: a legjobb film és a legjobb rendezés díját is Joachim Trier alkotása nyerte.
2026. Január 16. 07:11, péntek | Életmód
Agrometeorológia: kedvező a hó a növények számára
A hó nagyon kedvező, védi a növényeket a fagykártól, és olvadáskor a nedvesség lassan a talajba szivárog - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
