Városlista
2025. július 7, hétfő - Appolónia

Hírek

2013. November 26. 08:06, kedd | Helyi
Forrás: MTI/lvp

A Sixtus-kápolna freskóinak megvilágítása esztergomi tapasztalatokkal

A Sixtus-kápolna freskóinak megvilágítása esztergomi tapasztalatokkal

A Sixtus-kápolna freskóinak megvilágítását megújító innovatív nemzetközi projektben vesz részt a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának kutatócsoportja, mely esztergomi tapasztalatokat is felhasznál a munkában.

A kápolna megvilágítását megújító, az Európai Unió által támogatott nemzetközi projektben öt ország hat intézményének szakemberei vesznek részt. A kutatások és a megújító munkálatok célja a freskók állagának megőrzése oly módon, hogy az optikai sugárzás ne károsítsa a felbecsülhetetlen festmények színét, azaz a napi sok ezer látogató a freskókat eredeti színpompájában élvezhesse. Cél továbbá, hogy a világítás legyen energiatakarékos, ne csupán az anyagi megtakarítás és szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében, hanem azért is, hogy az így bevitt teljesítmény ne növelje a képek hőterhelését - olvasható az egyetem MTI-nek küldöt közleményétben.

A tájékoztatás szerint az eddigi nagyteljesítményű és fogyasztású izzólámpás és nagynyomású kisülő lámpás világítás helyett világító diódák (LED-ek) segítségével oldják meg a helyiség világítását. A Pannon Egyetem kutatóinak feladata a fenti követelményeket kielégítő fényforrások kiválasztása, az optimális világítás kikísérletezése és annak ellenőrzése.

Ennek érdekében elméleti számításokat, valamint részletes fény- és színtani helyszíni vizsgálatokat végeztek az esztergomi palotában, majd februárban a Vatikánban is, amely alapján javaslatot tettek a beépítendő fényforrásokra.

A hazai kutatásokat a Botticellinek tulajdonított freskók megvilágításával és helyszíni vizsgálatával folytatták a szakemberek, ezáltal megismerhették a reneszánsz korban használatos pigmenteket is.

Mindezek alapján kiválasztották azokat a világítódióda típusokat, amelyek bekerültek a rekonstrukció során felszerelendő új lámpatestekbe. A világítódiódák segítségével a lámpa fényének színképét a Pannon Egyetem kutatói egyedülálló, új módszer segítségével olyanra hangolták, hogy a látogatók színészlelete legjobban megfeleljen annak, ahogyan Michelangelo korában láthatták a freskókat az emberek.

Várhatóan 2014 februárjában szerelik be a kutatók által javasolt fényforrásokat, majd a finomhangolások után a kápolnát - Michelangelo halálának 450. évfordulója alkalmából - már a megújult színpompájában láthatja majd a közönség - közölte a veszprémi egyetem.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 06. 22:34, vasárnap | Helyi

Negyvenegy iskolát támogat idén a Richter alapítványa

Hatalmas érdeklődés mellett, 41 intézmény közel 107 millió forint összértékű támogatásával zárult a Richter Gedeon Nyrt. Centenáriumi Alapítvány 2025-ös országos támogatási programja.

2025. Július 02. 21:55, szerda | Helyi

Már elérhető a Richter Tudományos Show teljes felvétele

2025. Június 25. 13:01, szerda | Helyi

A Múzeumok Éjszakája egyik legnépszerűbb esztergomi programja idén is a Richter Tudományos Show volt

Izzó tudományos kísérlet, lélegzetelállító fényfestés, csodás orgonakoncert, megelevenedő történelem és elragadó kiállítások .

2025. Június 05. 17:59, csütörtök | Helyi

Nagy döntést hozott a Richter, óriási változás vár Dorogra

Új korszak veszi kezdetét a Richternél – ennek részleteit nemrég jelentette be Magyarország legfontosabb gyógyszeripari vállalata. A Richter Gedeon Nyrt. hatóanyaggyártásának központja Dorog lesz.