Hírek
2012. Október 04. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
A szoláriumozás okozza minden huszadik rosszindulatú melanomát
A szoláriumozás okozza minden huszadik esetben a bőrrák legsúlyosabb típusát, a melanomát - közölték amerikai kutatók a British Medical Journal (BMJ) című brit orvosi folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A kutatók becslése szerint a diagnosztizált rosszindulatú melanomák 5,4 százalékáért felelősek az erőteljes ibolyántúli sugarakat kibocsátó szoláriumok. A melanoma a bőrrák legveszélyesebb típusa, mivel gyakran átterjed más szervekre, és halálhoz vezet.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói 9 ezer melanomás pácienst vontak be tanulmányukba, amelyben a résztvevők korábbi szoláriumhasználatát is felmérték. Úgy találták, hogy a mesterséges napfényt rendszeresen használók között 29 százalékkal nagyobb volt a bazálsejtes karcinóma kialakulásának valószínűsége, amely a bőrrákos esetek nagyjából nyolctizedét teszi ki. A második leggyakoribb bőrrák típus, a pikkelysejtes karcinóma kialakulásának kockázatát 67 százalékkal találták nagyobbnak a szoláriumozók körében.
A tanulmány újabb bizonyítékot szolgáltatott arra is, hogy a 25 év alattiak későbbi bőrrákkockázatát az átlagosnál nagyobb mértékben emeli a szolárium, mint az ennél idősebbekét - írta a The Daily Telegraph című brit napilap online kiadása.
http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/9581560/Skin-cancer-sun-beds-cause-1-in-20-cases-of-malignant-melanoma.html
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 24. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel és Kijev összefogott ellenük
2026. Március 24. 07:28, kedd | Belföld
Orbán Viktor szerint összejátszanak a titkosszolgálatok és a Tisza
Elfogadhatatlan és szégyenteljes, hogy a titkosszolgálatok kormánnyal szembeni akciói a Tisza Párt érdekében és a Tisza Párton keresztül történnek - mondta a miniszterelnök.
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull
