Hírek
2013. Szeptember 22. 07:45, vasárnap |
Belföld
Forrás: Váci Programiroda
Autómentes Nap Vácott - már harmadik alkalommal
Először 1997-ben Franciaországban, La Rochelle városában éreztek rá elhivatottságot és rendeztek Autómentes Napot.
Az Európai Autómentes Nap civil kezdeményezéshez 2000-ben már 760 európai város csatlakozott, majd Brüsszelben tizenhárom Európai Uniós tagállam illetékes miniszterei nyilatkozatot fogadtak el a támogatásáról, melynek 2001-től a tagjelölt országok közül elsőként Magyarország is részese.
Magyarországon hetedik esztendeje emlékeznek meg az Európai Autómentes Napról, amelyet minden alkalommal szeptember 22-én tartanak. Vácon idén harmadik alkalommal tartják meg az Autómentes Naphoz kapcsolódó rendezvényeket.
A nap célkitűzése: felhívni a figyelmet a motorizáció okozta városi zsúfoltságra, a zajra, a levegőszennyezésre és a baleseti veszélyekre. Évek óta különféle rendezvényeket szerveznek azok az önkormányzatok, amelyek csatlakoztak az Autómentes Nap alapjául szolgáló Európai Chartához.
Ezen a napon, a településeken autómentes övezeteket jelölnek ki. A terület lezárása nem öncélú: a kijelölt városrész a tömeg-, gyalogos és nem motorizált közlekedés, sport- és kulturális rendezvények helyszínévé válik ezen a napon. Az akció része az Európai Unió városi környezet javítását célzó tevékenységének.
Természetesen a végső cél nem az autók forgalomból történő kivonása, hanem a városi közlekedés újragondolása: a közterületek, ezen belül az utcák, terek emberközeli használata, figyelembe véve a gyalogosok, kerékpárosok és a tömegközlekedés igényeit.
Az Autómentes Nap figyelemfelhívó kezdeményezésből "kinőtt" Európai Mobilitási Hét ennél is átfogóbb célokat fogalmazott meg. Kezdeményezői azt szeretnék, hogy erősödjék a párbeszéd, kialakuljon a partnerség, a bizalom valamennyi érintett: így a civilszervezetek, a lakosság, az önkormányzatok és a tömegközlekedési vállalatok között. Emellett célja elősegíteni ezek együttműködését a környezetileg, társadalmilag és gazdaságilag is fenntartható városi közlekedés kialakítása érdekében.
A nap rendezvényeiről további információk: Programiroda Vác (2600 Vác, Március 15. tér 17.)
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 24. 11:00, kedd | Belföld
A Wizz Air rendszerei a hét közepén tervezett karbantartás miatt átmenetileg leállnak
2026. Február 24. 11:00, kedd | Belföld
Portfolio.hu: Brüsszel kemény üzenetet küldött a magyar kormánynak
Brüsszel egyértelművé tette, hogy a Barátság vezetéket ért dróntámadás okozta károkért Oroszország felelős
2026. Február 24. 10:26, kedd | Belföld
Holnap éjfélig még benyújtható a katabevallás
A kisadózóknak 2026. február 25-éig kell nyilatkozniuk a 2025-ben megszerzett bevételükről. A nyilatkozat pár perc alatt elkészíthető, és online beadható.
2026. Február 24. 07:35, kedd | Belföld
Választás 2026 - Orbán Viktor: amíg nem jön az olaj, nincs pénz Ukrajnának
Amíg nem jön az olaj a Barátság kőolajvezetéken, addig nincs pénz Ukrajnának

