Hírek
2021. Április 08. 08:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Az első donoros légcsőátültetést végezték el az Egyesült Államokban

Elvégezték az első donoros légcsőátültetést az Egyesült Államokban, az orvosok szerint a szervátültetés reményt adhat azoknak a koronavírusos betegeknek, akiknek a lélegeztető gép súlyosan károsította a légcsövét.
A New York-i Mount Sinai kórház sebészei egy súlyosan asztmás 56 éves nőbe ültettek be új légcsövet, amely be- és kilégzéskor a levegő áramlását biztosítja a tüdőhöz és a tüdőből - adta hírül a The Guardian brit napilap honlapja
"Száz éve beszélünk új légcső beültetéséről" - mondta Albert Merati, a Washington Egyetem sebésze, aki nem vett részt az beavatkozásban. A szakemberek szerint azonban nagy kihívást jelent egy donor légcsövét összekapcsolni a páciens érhálózatával és csak legutolsó megoldás lehet.
Sonia Dein, aki az új légcsövet kapta, elmondta: az elmúlt hat évben minden percét azzal töltötte, hogy megküzdjön elakadó lélegzetével amiatt, hogy az asztmájára kapott kezelés károsította légcsövét. A transzplantáció után ismét szabadon lélegzik.
A szakemberek szerint még korai arról beszélni, hogy a beavatkozás teljes siker. A betegnek erős orvosságokat kell szednie a szervkilökődés ellen, de az orvosok remélik, hogy évek múltán leállíthatják a gyógyszereket. Alig három hónappal a 18 órás műtét után, amelyben több mint 50 orvos vett részt, nincsenek jelei a komplikációknak, sem a kilökődésnek.
Az orvosok eltávolítottak már sérült légcső egy szakaszát vagy megműtötték azt, műlégcsövet ültettek be és végeztek olyan légcsőátültetést, amelyhez a páciens őssejtjeiből tenyésztett szövetekkel borított donorszervet használtak fel. Ám ezek a beavatkozások nem minden esetben képesek teljesen helyreállítani a szerv működését.
"Amikor a beteg teljes légcsöve károsodik, az egyetlen remény a szervátültetés" - mondta Eric Genden, a Mount Sinai sebésze, az átültetést végző orvoscsoport vezetője.
Az orvosok remélik, hogy ez a beavatkozás segít olyanokon is, akik légcsövet érintő születési rendellenességgel jöttek világra vagy akiket lélegeztetőgépre kapcsoltak, amely súlyosan károsította a szervet.
Ezek érdekelhetnek még
2021. Április 12. 14:02, hétfő | Külföld
Megszűnt a szükségállapot Csehországban
Hétfőn nulla órakor Csehországban megszűnt a koronavírus miatt tavaly október elejétől tartó szükségállapot. A járvány terjedésének enyhülése miatt a cseh kormány már nem kérte a meghosszabbítását a parlamenttől.
2021. Április 12. 11:59, hétfő | Külföld
Nyitnak a vendéglátóhelyek és a boltok Angliában
A brit kormány által kidolgozott részletes nyitási menetrendnek megfelelően hétfőtől minden bolt kinyithat Angliában, és vendégeket fogadhatnak azok az éttermek, amelyek meg tudják oldani a szabadtéri felszolgálást.
2021. Április 12. 09:56, hétfő | Külföld
A fertőzöttek száma 136 millió, a halálos áldozatoké 2 936 millió a világon
A világon 136 046 262 ember fertőződött meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 2 936 364, a gyógyultaké 77 419 352 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem hétfőn reggeli adatai szerint.
2021. Április 12. 08:13, hétfő | Külföld
Ukrajna harmada retteg az orosz inváziótól
A lakosság több mint egyharmada, 36 százaléka erősen tart egy lehetséges orosz katonai inváziótól. Az ungvári régióból, ahol jelentős, bár egyre csökkenő számú magyar kisebbség él, 84 fiatalt soroznak be tavasszal.