Városlista
2024. április 28, vasárnap - Valéria

Hírek

2013. December 17. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: MTI

Az olajbőség kora jöhet Észak-Amerikában

Az olajbőség kora jöhet Észak-Amerikában

Ha sikeresen végbemegy Mexikó olajiparának liberalizálása, az Egyesült Államok (USA) és Kanada termelési kapacitásával együtt az olajbőség kora köszönt be Észak-Amerkiában - írta a Bloomberg hírügynökség.

Mexikó elnöke, Enrique Pena Nieto erősen szorgalmazza Mexikó olajiparágának liberalizálását, és ha befejeződnek az országban a folyamatban levő törvényi változások, Mexikó kőolaj-kitermelése hatalmasat ugorhat - mutat rá a Bloomberg.
A jelenlegi mexikói szabályok szerint az állami Pemex olajvállalatnak monopóliuma van a mexikói olajkitermelésre, csak néhány külföldi olajvállalat tevékenykedik az országban, mint a Pemex szerződéses partnere. Egy új mexikói törvényjavaslat értelmében a külföldi olajvállalatok olyan kitermelési partnerségre léphetnek a Pemexszel, ami több jogot ad nekik, vagy akár önálló kitermelési koncessziókat is kaphatnak.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató elemzése szerint a változások nyomán évente 15 milliárd dollárral több külföldi befektetés érkezhet a mexikói olajiparba, és 0,5 százalékkal nőhet a gazdasági növekedés. A Citigroup egy elemzője szerint megduplázódhat, napi 5 millió hordóra nőhet a mexikói olajkitermelés a befektetések miatt.
A Bloomberg.com oldalon megjelent cikk szerint komoly fejlesztéseket kell végrehajtani az olajiparban, mert az elmúlt években leromlott az olajipari infrastruktúra állapota. Az RBC Capital Markets egy munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő két évben nem lesz közvetlen jele a változásnak. Ahhoz, hogy minden működjön, először tendereztetni kell a kitermelési jogokat, további feltárásokat kell végezni, és növelni kell magát a termelési kapacitást.
Hosszabb távon azonban jelentős változások lehetnek. A külföldi olajvállalatok megjelenése a könnyebb elérhető olajforrások mellett a nehezen kitermelhető olajmezők feltárást is gazdaságossá teheti. Ilyenek a palaolaj- és palagázmezők, vagy a tengeri talapzatokban található készletek kiaknázása. A Pemex szerint összesen 80 milliárd hordónyi feltáratlan olajtartaléka lehet Mexikónak.
Az Egyesült Államok kormányának adatai szerint az USA és Kanada együttes napi kitermelése elérheti a 17,6 millió hordónyi olajat 2015-ben. Ez 2020-ra napi 18,7 millió hordóra, 2040-re napi 19 millió hordóra emelkedhet. Ha ehhez hozzájön a megnövekedett mexikói termelés, akkor 2040-re az észak-amerikai kontinens kőolajból önellátóvá válhat, és még exportra is marad majd.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 28. 08:59, vasárnap | Külföld

Épületek tucatjai semmisültek meg a tornádókban az Egyesült Államok középső részén

Többen megsérültek és lakóépületek tucatjai semmisültek meg az Egyesült Államok középső részén tomboló tornádókban - derült ki a helyi idő szerint szombat reggeli összegzésekből.

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).