Városlista
2025. május 21, szerda - Konstantin

Hírek

2025. Május 16. 09:08, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány

Czomba Sándor: elérhető a 85 százalékos foglalkoztatási arány

Magyarország elérheti a 85 százalékos foglalkoztatási arányt 2030-ra - mondta Czomba Sándor csütörtökön Budapesten, a WHC Csoport és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára jelentős eredménynek tekinti, hogy a belföldi foglalkoztatás az uniós rangsorban a 7. helyre jutott, javulásának mértéke a 2010 utáni időszakban meghaladta az uniós átlagot, és ehhez a versenyszféra 2013-2014 óta jelentős mértékben járult hozzá.
A magyar munkanélküliségi ráta tartósan EU-átlag alatti, de a munka termelékenységének mutatója legalább ilyen fontos szempont, a teljes foglalkoztatást közelítve főképp ennek a javulásától lehet további eredményeket remélni - tette hozzá.

Czomba Sándor szerint másfél évtizede különösen nagy kihívást jelentett, hogy ne a segélyezés legyen a megoldás annak a csaknem 700 ezer fős rétegnek, amely a szociális ellátórendszerben ragadt. Ma már csupán 60-70 ezren dolgoznak közfoglalkoztatottként, a külföldről érkezett munkavállalók aránya szintén elhanyagolható, de ők sem veszik el az esélyt a magyar álláskeresőktől, belföldi jelenlétük sokkal inkább a munkahelyek megtartását segíti - mondta.

Az atipikus és részmunkaidős foglalkoztatásnak Magyarországon nincs jelentős hagyománya, de ma már a nyugati országok példáiból is egyre inkább az látszik, hogy nem szerencsés ilyen megoldásokkal a rendes munkaidőben végzett munkát kiváltani - hangsúlyozta.

Az államtitkár úgy látja, hogy a megmaradt belföldi munkaerőtartalék fele "nagyon messze vannak a munkaerőpiactól", a regisztrált álláskeresők jelentős része komplex hátránnyal küzd, számukra a bértámogatás és a járulékkedvezmény helyett más megoldásokat kell találni.

Az álláslehetőségek nagy részét az alapkompetenciák és a képzettség hiánya miatt nem lehet betölteni, miközben 50 ezer és100 ezer közé tehető azoknak a száma, akiken képzésekkel, átképzésekkel lehetne segíteni.
A munkaerőpiaci programok több tízezer munkavállaló elhelyezkedését és munkába járását tették lehetővé, és sokakat lehetne még álláshoz juttatni úgy is, ha a munkáltatók jeleznék, hogy milyen kompetenciákra volna szükségük, és megnyitnák a munkahelyeket az érdeklődők előtt, biztosítva nekik a próbalehetőséget a munkavégzésre.

Czomba Sándor bízik a munkaadók nyitottságában, és kedvező körülményként értékelte, hogy az előző év végi visszajelzések alapján a magyarországi vállalkozások bizakodóak, hiszen - mint mondta - az üzleti helyzet javulása a munkahelyteremtés egyik legfontosabb feltétele.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratórium elnöke szerint Magyarországnak az elmúlt években hozzá kellett szoknia a válságokhoz, azokat ugyanis külső körülmények okozták, kikerülni nem lehetett se a járvány, se a háború következményeit.

Törcsi Péter ugyanakkor lát okot a bizakodásra is, mert szerinte a "világpolitikai szereplők kicserélődése lendületet adhat a geopolitikának", és ez a belföldi foglalkoztatás feltételeit is kedvezően befolyásolhatja.
Hozzátette, hogy az új alapokra helyezett belföldi munkaerőpiac válságállónak bizonyult, de a versenyképesség érdekében komolyan kell foglalkozni a demográfiai folyamatokkal, a digitalizáció munkaerőpiaci hatásaival, a szakképzettség és az agyelszívás kérdéseivel, valamint a rugalmas munkavégzés lehetőségeivel is.

A munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó WHC ügyvezetője úgy látja, hogy a gazdasági körülmények hatására a munkaadókra nehezedő munkaerőpiaci nyomás átmenetileg kissé enyhült ugyan, de a kihívások egyre összetettebbek, a foglalkoztatást befolyásoló változások világszerte felgyorsultak.

Berta Péter ebben a helyzetben főképp az inaktívak megkeresésétől, a rugalmas munkavégzési lehetőségek kiaknázásától és a digitalizáció térnyerésétől várja a versenyképesség javulását, a jövőbe mutató megoldások érdekében pedig együttműködést sürgetett a munkaerőpiac résztvevői között.

A rendezvényen bemutatták az Oeconomus és a WHC közös kutatását, amelynek része egy 2000 fős lakossági felmérés is. A készítők közleménye szerint a munkahelyválasztás legfontosabb szempontja továbbra is a versenyképes fizetés, a megkérdezettek 60 százaléka ezt jelölte meg az első helyen.

A válaszok alapján a barátságos munkahelyi légkört, valamint a munkahely és lakóhely közötti távolságot egyaránt 34-34 százalék tekinti fontosnak. 49 százalék napi szinten ingázik a munkahelyére, és bár 80 százaléknak ez egy óránál kevesebbet vesz el a napjából, a megkérdezettek 59 százaléka szerint az otthoni munkavégzés lehetne a megoldás erre a problémára. A felmérés áprilisban készült, a megkérdezettek csoportja nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív a 18 és 64 év közötti lakosságra - írták.

Címkék: gazdaság

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld

Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air

Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.

2025. Május 21. 07:29, szerda | Belföld

Több mint négyszáz méternyi földkábelt lopott két férfi, egyiküket letartóztatta a bíróság

A bíróság letartóztatott egy férfit, aki társával 410 méternyi, összesen 5,5 millió forint értékű telekommunikációs földkábelt ásott ki és lopott el Tiszabura közelében -

2025. Május 20. 07:17, kedd | Belföld

Az Integritás Hatóság két uniós támogatással kapcsolatos ügyben is költségvetési csalás miatt tett feljelentést

Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt - tudatta a hatóság kommunikációs vezetője közleményben az MTI-vel.