Hírek
2013. Október 15. 08:11, kedd |
Helyi
Forrás: „Hogyan tovább Esztergom? Beszéljük meg együtt!” szervezők
Egyértelmű városstratégiára van szükség Esztergomban
Egyértelmű városstratégiára van szükség Esztergomban, mindezt a pénteken lezajló „Hogyan tovább Esztergom? Beszéljük meg együtt!” első rendezvényén gazdasági szakemberek állapították meg egyöntetűen a Balassa iskolában.
A „Hogyan tovább Esztergom? Beszéljük meg együtt!” rendezvénysorozat első témáját „Esztergom a gazdasági élet és a vállalkozások szempontjából” Heer Ádám moderálása mellett Gerendás Jánossal, a Magyar Nemzeti Bank igazgatójával és György Sándorral, a Lignokem Kft. ügyvezető igazgatójával vitatták meg az esten megjelent esztergomi és környékbeli polgárok. A közös beszélgetés konklúziójaként megállapították, hogy gazdasági szempontból is egyértelmű városstratégiára van szüksége Esztergomnak, mert a mostani helyzet elbizonytalanítja a vállalkozásokat.
Heer Ádám az est felvezetésében elmondta, hogy céljuk egy olyan esztergomi témákat feldolgozó, hiánypótló beszélgetős est útnak indítása, amelyen az aktuálpolitikai csörtéket félretéve tudják az adott témát kibeszélni, megvitatni a meghívott szakértőkkel és vendégekkel. Az adott témában mindig egy országosan ismert és egy -a témában otthonosan mozgó- helyi szakembert, vendéget hívnak majd meg. Az est célja, hogy ne csak megvitassák az éppen aktuális témakört, hanem a lehetséges megoldási javaslatokat is egy csokorba gyűjtsék.
A rendezvénysorozat felvezetése és távlati elképzelésinek ismertetése után az est vendégeinek bemutatásával folytatódott a beszélgetés; Gerendás János a bank szektorban kezdte gazdasági, pénzügyi pályafutását, ezután három éven keresztül a Nemzetgazdasági Minisztériumban dolgozott főosztályvezető, majd gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkár beosztásban, mielőtt a Magyar Nemzeti Bank monetáris politika és pénzpiac elemzési igazgatója lett volna. György Sándor 1991-től a döntően faiparral foglalkozó esztergomi Lignokem Kft. ügyvezető igazgatója, tulajdonosa.
A téma körüljárása országos kitekintéssel indult. Többek között szóba került a Magyar Nemzeti Bank növekedési programjának vállalkozásokra gyakorolt pozitív hatása, a helyi szakképzés és a helyi gazdaság viszonya illetve, hogy hogyan alakult át kormányoldalról szemlélve az önkormányzati szektor gazdasági szempontból.
Az országos témákat követően az önkormányzat szerepét, kapcsolatát vizsgálták az esztergomi gazdasági élet és vállalkozások vetületében. Az est vendégei megállapították, hogy a helyi gazdasági élet szereplőinek és az önkormányzatnak szorosabbra kellene fűznie kapcsolatát. Az önkormányzatnak többször kellene kikérni a helyi kis- és nagyvállalkozók véleményét gazdasági témákban. György Sándor megemlítette, hogy egy önkormányzatnak elsődlegesen a helyi vállalkozókat kellene -a megfelelő törvényességi keretek között- megbízásokkal, munkával ellátni. Gerendás János szerint a legfontosabb egy város szempontjából, hogy legyen egy egyértelmű víziója, hogy milyen gazdasági úton szeretne haladni. A Nemzeti Bank igazgatója külön kiemelte, hogy az önkormányzatnak fokozottan kell foglalkoznia az ipari park infrastruktúrájának fejlesztésével.
Szóba került a közlekedés és a gazdaság kapcsolata, ami Esztergomban parázs témának számít. Megemlítették az Észak-Dél kereskedelmi útvonal tervét, a létesítendő teherkompot és a hamarosan megépülő gyorsforgalmi út gazdaságélénkítő szerepét. A civilben stratégiai marketing szakember Heer Ádám szerint Esztergom szempontjából történelmi jelentőségű lehet, ha megépülnek az említett beruházások és azok hasznával a város jól gazdálkodik, hiszen az eddigi részleges közlekedési elszigeteltségből nemzetközi gazdasági csomópont lehetne a királyváros. Ennek pozitív hatásai lehetnek, csak néhányat megemlítve: új logisztikai és termelő vállalatok, cégek Esztergomba költözése és az ezzel összefüggő munkahelyteremtés, infrastruktúrafejlesztés és iparűzési adó befizetések növekedése.
A közös beszélgetés összegzéseként – a teljesség igénye nélkül - elmondható, hogy konkrét, előremutató és hosszútávú városstratégia nélkül a mostani bizonytalan helyzetben nem túl vonzó Esztergom a vállalkozók számára. Sajnos ez a felvetés a már itt működő helyi kis- és nagyvállalkozók szempontjából is érvényes. Továbbá újra kell szervezni az önkormányzat és a helyi gazdasági élet szereplőinek kapcsolatát.
Az est végén bemutatták a rendezvény főszervezőit: dr. Bacsa Györgyöt, a MOL Nyrt. ügyvezető igazgatóját; Koditek Pált, a Cathedrális Tours ügyvezető igazgatóját és Vajda Balázs termelési mérnököt, majd ismertették a „Hogyan tovább Esztergom?” következő témáját, ami -várhatóan november elején- Esztergom városképe és arculata lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 01. 12:28, kedd | Helyi
Negyedik alkalommal hívja alkotásra a diákokat a sikeres Richter TETT-mesepályázat
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre