Hírek
2015. Július 23. 08:28, csütörtök |
Helyi
Forrás: Lenger Varga Péter/MTI Fotó: Varga György
Egyre felelőtlenebbül strandolunk - már 63-an fulladtak vízbe

Megtalálták a Balatonban eltűnt fiatalember holttestét… Belefulladt egy fiatal a délegyházi bányatóba… Keresnek egy Tiszában eltűnt férfit… – ezek csak az elmúlt pár nap hírei. Idén már összesen 63-an fulladtak vízbe.
Ennek oka a vízimentők szerint a felelőtlenség.
Egy 18 éves fiú fulladt a Balatonba Siófoknál, Délegyházán egy bányatóba is eltűnt egy fiatal, a Tiszában Szajolnál szaltózás után süllyedt el egy másik és nem is került elő. A kecskeméti strandon mindemellett egy négyéves kislány merült el kedden, szerencsére az ő életét sikerült megmenteni.
Idén összesen már 63-an fulladtak vízbe, ez a szám pedig a szakemberek szerint az elmúlt évek adatai alapján a nyár végéig elérheti akár a százat is.
A tragédiák elsősorban a felelőtlenség, a meggondolatlanság és a nem megfelelő úszástudás miatt történnek.
„Sokak úszástudás nélkül, meggondolatlanul mennek a mélyvízbe akár egy vízibiciklivel vagy egy kajakkal. Ezt ahhoz tudnám hasonlítani, mintha 3000 méter magasan kiugranánk egy repülőből azt gondolva, hogy mire leérünk, megtanulunk repülni” – fejtette ki lapunknak a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesület elnöke.
Bagyó Sándor hozzátette: természetesen az olyan sokszor hallott tudnivalókat is be kell tartani, minthogy felhevült testtel nem ugrunk a vízbe, de ennél még fontosabb a felkészülés és az elővigyázatosság.
Világszerte 350 ezren fulladnak vízbe évente, a vízbefulladás pedig a harmadik leggyakoribb oka a balesetből fakadó halálozásoknak.
Baj esetén
Baj esetén a legnagyobb probléma, hogy az eset környezetében lévők elhagyják a helyszínt. A szakember kitért arra, hogy ilyenkor ott kell maradni, és kiabálva, integetve kell segítséget hívni, valamint értesíteni kell természetesen a mentőket. A vízimentők így ugyanis jóval pontosabb be tudják határolni a területet, a legtöbb esetben ugyanis ennek hiányában esély sincs megtalálni az eltűntet.
A vízimentők elnöke kiemelte, hogy oxigén nélkül alapvetően 5 percig bírja ki az agy károsodás nélkül, de mentettek ki már olyan eltűntet is, aki 26 percig nem jutott levegőhöz, és ma mégis teljesen jól van. Ezzel együtt a legfontosabb a gyors segítség.
„Ha a bajbajutottat a társai kezdik el valamilyen közvetett eszközzel menteni, akkor ezt úgy tegyék, hogy ők maguk ne legyen áldozatok” - hangsúlyozta.
A rendőrség nem győzi hangsúlyozni a nyári szezonban, hogy mindig csak ott szabad fürdeni, ahol a tábla megengedi. A kijelölt fürdőhelyeken ugyanis vannak elsősegélynyújtók, vízimentők, akik tudnak segítséget nyújtani.
„Általában a bajt az okozza, hogy a fürdőzők nem mérik fel kellően az úszótudásukat. Sok esetben ráadásul ittas, bódult állapotban strandolnak. A legtöbb baleset a felelőtlen magatartás miatt történik” – fűzte hozzá Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
L.V.P.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 02. 09:38, szerda | Helyi
TÖBB TUCAT BALHÉÉRT FELELHET
A tatabányai nyomozók befejezték az eljárást az ellen a 26 éves férfi ellen, aki lopásokat, rablást, garázdaságot és testi sértést is elkövetett.
2025. Március 25. 23:26, kedd | Helyi
Richter TETT-mesepályázat – Díjazták a legjobb természettudományos meséket
2025. Március 25. 09:58, kedd | Helyi
KERESSÜK A SZEMTANÚKAT ÉS A BALESET OKOZÓJÁT
Az ismeretlen járművezető áttért a szemközti forgalmi sávba, ahol érintőlegesen ütközött egy másik járművel.
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.