Hírek
2024. Október 18. 07:46, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Éjszakai gyakorlaton hajtottak végre különleges feladatokat a tűzszerészek Újdörögdön

Különleges feladatokat hajtottak végre az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred katonái nehezített körülmények között az újdörögdi gyakorlótéren csütörtök éjjel.
Bukta Balázs őrnagy, a zászlóalj megbízott parancsnoka a gyakorlatot megelőzően újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy az egyhetes gyakorlat során a tűzszerész szakasz a leginkább "az improvizáns robbanószerkezetek ellen való tevékenységre készül fel".
Elmondta, felderítésre a dróntechnikát használják, valamint bevetnek egy robotot és a keresőkutyákat is.
A helyszínen kiadott sajtóanyagban azt írják: a tűzszerészek egy szórakozóhelyen elkövetett, szimulált merénylet után avatkoztak be, felderítettek, majd ártalmatlanítottak különféle házilag gyártott robbanóeszközöket.
A közleményben idézték Bukta Balázst, aki kiemelte, hogy a szimuláció minden elemében eltért a közszolgálati tűzszerész műveletektől, például a közelmúltban Ferencvárosban talált, második világháborús, egytonnás légibomba sikeres ártalmatlanításakor elvégzett feladatoktól.
Tájékoztatása szerint a megmérettetés elsődleges célja az volt, hogy "kimozdítsák az állományt a komfortzónájából", felmérve az ezred képességeit a valós műveleti területhez megtévesztésig hasonlító közegben. Úgy fogalmazott, megbizonyosodtak arról, hogy a tűzszerészek kritikus helyzetekben jó döntéseket hoznak, és magabiztosan alkalmazzák a rendszeresített speciális tűzszerész eszközöket.
A szimuláció forgatókönyve szerint diszkóban szórakozó civilek ellen követtek el robbantásos merényletet.
A fegyveres támadás elhárítása után érkeztek a helyszínre az ezred katonái speciális tűzszerész tevékenységet támogató technikákkal, robbanóanyag-kereső kutyákkal, majd megkezdték a csapdaként hátrahagyott, házilag gyártott robbanóeszközök felkutatását és hatástalanítását – áll a közleményben.
Kocsis Tibor zászlóst, az alakulat tűzszerész kiképző zászlósát is idézték, aki kiemelte, hogy a csapdaként elrejtett improvizált robbanóeszközök azonosítása, illetve hatástalanítása komoly kihívást jelent az állománynak. Nehezítésként a rossz látási viszonyok, a sötétség, a hideg és a terep is adott volt.
„Emellett igyekeztünk egy valós incidenshez megszólalásig hasonló körülményeket teremteni a fiktív szórakozóhelyen hangos zenével, villódzó fényekkel és diszkófüsttel” – ismertette.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld
A Hortobágyról telepítenek vissza vadlovakat Kazahsztánba
A Hortobágyról telepítenek vissza Przewalski-vadlovakat Kazahsztánba, az Altin Dala rezervátumba június folyamán
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld
Háborúellenes költségvetésnek nevezte el Nagy Márton a jövő évi büdzsét
Háborúellenes költségvetésnek nevezte a 2026-os költségvetést a nemzetgazdasági miniszter a törvényjavaslat szerdai általános vitájában az Országgyűlésben.
2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú
A türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú, ha olcsó energiát szeretnénk, ahhoz barátok kellenek, nem ellenségek - jelentette ki a miniszterelnök a Facebook-oldalán szerdán.
2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air
Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.