Városlista
2025. október 7, kedd - Amália

Hírek

2014. November 11. 07:28, kedd | Helyi
Forrás: MTI

Fertőzés és csapadék hátráltatja a kukorica betakarítását megyénkben

Fertőzés és csapadék hátráltatja a kukorica betakarítását megyénkben

Az elvetett kukorica közel felét takarították be eddig Komárom-Esztergom megyében, a munkálatokat a szemek nedvességtartalma és helyenként fuzáriumfertőzés hátráltatja, mondta a megyei agrárkamara igazgatója az MTI-nek.

Kalmár Zsolt tájékoztatása szerint a megyében 28 ezer hektáron vetettek kukoricát, ebből 16 ezer hektáron befejeződött a betakarítás. A termésátlag 8 és fél tonna hektáronként.

Az aratás előtt tonnánként 45 és 40 ezer forint közötti árakon lehetett szerződést kötni az értékesítésre, míg most az azonnali leadási árak 33-34 ezer forint között mozognak.
Főként a kisebb gazdálkodók vannak csúszásban a betakarítással, mert a nyári és a szeptemberi csapadék hatására a szemek természetes vízvesztése nem indult meg, a mesterséges szárítást pedig igyekeztek elkerülni.

Mostanra sorban állás alakult ki a szárítók és tárolók előtt. Esetenként csak napi 5 hektárt aratnak egy-egy kombájnnal, mert azt a mennyiséget tudják leadni.

A megyei agrárkamara igazgatója elmondta, egy hektár kukorica termelési költsége 200-250 ezer forint. A termésátlag mellett, a korábban lekötött felvásárlási árakkal számolva, a termelés nyereséget hoz. Ha azonban a jelenlegi árból még a szárítás 7000-8000 forintos díját is ki kell fizetni, az önköltség felett csak kevés nyereség érhető el.

A nedves időjárás következtében egyes kukoricatáblákban az állomány fuzáriummal fertőzött. A fertőzöttség mértéke változó, a kereskedők azonban sajnos gyakran a kirívó eseteket használják fel a felvásárlási árak kialakításakor - tette hozzá Kalmár Zsolt.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 06. 09:39, hétfő | Helyi

TE DÖNTESZ – VALÓS TÖRTÉNETEKKEL A DROGPREVENCIÓÉRT

a tatai Magyary Zoltán Művelődési Központ adott otthont a Te döntesz című drogprevenciós színházi előadásnak, melynek során több száz középiskolás kapott lehetőséget arra, hogy szembenézzen a drogfüggőség valóságával

2025. Szeptember 30. 21:34, kedd | Helyi

Richter TETT Természettudományos Nap Dorogon

A Richter TETT Természettudományos Nap szeptember 25-én Dorogra is eljutott, melynek keretében közel 200 tanuló tíz turnusban vett részt programokon a művelődési házban.

2025. Szeptember 19. 12:35, péntek | Helyi

Több százan vettek részt a Richter Egészségdélelőttön