Városlista
2026. június 30, kedd - Pál

Hírek

2012. Június 21. 09:43, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Gyakoribb a szívroham a zajos helyen élőknél

Gyakoribb a szívroham a zajos helyen élőknél

Minél nagyobb a közlekedési zaj egy ember lakóhelyének közelében, annál nagyobb nála a szívroham kockázata - állapították meg dán kutatók.

A szakemberek - akik több mint 50 ezer ember egészségét követték nyomon mintegy tíz éven át - úgy találták, hogy minden 10 decibel többletzaj 12 százalékkal emeli a szívroham kockázatát.
"Azt gondoljuk, hogy az éjszakai közlekedési zaj különösen veszélyes, mert megzavarja az alvást" - emelte ki Mette Sorenson kutatásvezető, a Dán Ráktársaság munkatársa.
Mindazonáltal a nap bármely szakára érvényes, hogy a nagyobb zaj megemeli a stresszhormonok koncentrációját a testben, ami megmagyarázhatja a szívroham kockázatának emelkedését - idézte a HealthDay című ismeretterjesztő portál (www.healthday.com).
Sorenson csoportja az eredmények értékelésénél figyelembe vette a levegő szennyezettségét is, amely szintén hozzájárul a szívrohamok kockázatának növekedéséhez.
A kutatók szerint az igazi gond az, hogy a zajszennyezés sok esetben még az érintettekben sem tudatosul. Felkelhet valaki úgy az éjszakai alvás után, hogy azt hiszi, jól aludt, de amikor a laboratóriumban nyomon követik az illető alvását, kiderül, hogy alvásszakaszai összezavarodtak.
A teljes tanulmányt a PLoS ONE című tudományos folyóiratban tették közzé.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 30. 09:00, kedd | Belföld

Aranykonvoj - Fidesz: a Hajdu János elleni eljárás a tiszás politikai leszámolás része

A Fidesz a Terrorelhárítási Központ (TEK) korábbi elnöke, Hajdu János elleni eljárást \"a tiszás politikai leszámolás részének\" tartja.

2026. Június 30. 08:00, kedd | Belföld

Hőség - Szerda éjfélig meghosszabbodik a harmadfokú hőségriasztás

Szerda éjfélig meghosszabbítja a harmadfokú hőségriasztást az országos tisztifőorvos

2026. Június 29. 17:00, hétfő | Belföld

Hőség - Több Pest vármegyei településen vízkorlátozást rendeltek el

Több Pest vármegyei településen vízkorlátozást rendeltek el, vagy takarékosságra kérték a lakosságot a nagy hőség és az emiatt megnövekedett vízhasználat miatt

2026. Június 29. 12:00, hétfő | Belföld

Magyar Péter: a költségvetést drámaian rossz állapotban találtuk az átadás-átvétel után

A magyar költségvetést drámaian rossz állapotban találtuk az átadás-átvétel után - közölte Magyar Péter miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán közzétett videójában.