Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2012. Május 13. 07:01, vasárnap | Belföld
Forrás: STOP / MTI

Hat méter magas csigalépcső a Makovecz-kilátó

Hat méter magas csigalépcső a Makovecz-kilátó

Ünnepélyesen felavatták szombaton a kis-hárs-hegyi kilátót, amely Makovecz Imre Kossuth-díjas építész emlékére ezentúl a Makovecz-kilátó nevet viseli.

A névtáblát leleplező ünnepségen a Makovecz-család tagjai és az egybegyűltek előtt tartott beszédében Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója "a magyar organikus építészet megteremtőjeként, az erdő, a természet által ihletett emberként" emlékezett meg Makovecz Imréről.

Makovecz mukáiban ismét felfedezte a faanyagot, amelynek szeretetét aztán tanítványainak is átadta. Nevéhez fűződik a Pilisi Parkerdőben például a Hoffman fogadó, a mogyoró-hegyi kemping, a dobogókői síház és a visegrádi mócsai tanya kialakítása - mondta el Zambó.

A szakmai körökben "a Mesterként" is emlegetett Makovecz Imréről megemlékezett tanítványa, Turi Attila Ybl-díjas építész és Kertész József, a parkerdő erdésze is.

A Budapestre gyönyörű rálátást nyújtó, több mint hat méter magas építmény fából és vasból készült 35 éve, Makovecz Imre tervei alapján. Vázát vascső alkotja, amelyen két egymásba fonódó csigalépcsőt alakítottak ki.

Az egykori kis-hárs-hegyi, immár Makovecz-kilátót kétévi lezárás és 3 millió forintba kerülő felújítás után 2008-ban vehették ismét birtokukba a túrázók. A Pilisi Parkerdő Zrt. és a Fővárosi Önkormányzat által közösen finanszírozott felújítási munkálatok során átvizsgálták a 30 akácrönköt tartó fémszerkezetet, kicserélték az elkorhadt faelemeket, és rendezték a gyermekvasút Szépjuhászné megállójától 10 percnyire található, szabadon látogatható kilátó környezetét.

A 362 méter magas Kis-hárs-hegyről szép körpanoráma nyílik az Észak-budai térségre, de látszik a Belváros a Dunával, a Vár és a Citadella is. Északi irányba a Hárs-hegy tömbje zárja le a kilátást. A kilátóhoz vezető sétautak nagy része a XX. század elején kiépített turisztikai, történelmi emlék.

A 76 évesen, 2011. szeptember 27-én elhunyt Kossuth-díjas építész 1977 és 1981 között dolgozott a Pilisi Parkerdő Gazdaság főépítészeként, ahova az akkori állami vezetés elől vonult önkéntes száműzetésbe. Nevéhez fűződik a Magyar Művészeti Akadémia megalapítása és számos magyar középület tervének elkészítése. Az építész szakma Makovecz Imre főművének az 1992-es sevillai világkiállítás magyar pavilonjának megtervezését tekinti.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 10. 09:01, szombat | Belföld

Meteorológia: életveszélyes rámenni a Balaton jegére

A Balaton jegét vastag hóréteg borította be pénteken, ami visszafogja majd a jégképződést, így továbbra is életveszélyes rámenni a tó jegére - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.

2026. Január 10. 09:00, szombat | Belföld

MÁV-csoport: hosszabb menetidő a vonat- és a buszközlekedésben

A télies útviszonyok, illetve az esetleges váltóállítási problémák miatt országszerte hosszabb menetidővel közlekednek szombaton is a Volán-buszok és a vonatok, kimaradó járatokra is kell számítani

2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.

2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld

Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás

Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.