Hírek
2019. Április 08. 07:10, hétfő |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Hosszú távon káros a szemre az UV sugárzás

Hosszú távon káros hatásai lehetnek az ultraibolya sugárzásnak a szemre, és különböző szembetegségek gyakoriságát is növelheti
- mondta Schneider Miklós, a Semmelweis Egyetem szemészeti klinikájának adjunktusa az M1 csatornán vasárnap.
A szürkehályog, kúszóhályog és bizonyos daganatok gyakoriságát is növelheti a káros sugárzás - sorolta, hozzátéve: rövid távon is érheti túl sok uv-sugárzás a szemet, például egy sítúrán. Ilyenkor védelem nélkül néhány óra alatt nagyon nagy energiájú uv-sugárzást kell elnyelnie a szem szaruhártyájának, amikor az megéghet, ezt nevezik hóvakságnak. Ez az egyetlen rövid időn belüli káros hatás, ami azonban spontán regenerálódik - mondta.
A szakorvos szerint a védekezéshez a legfontosabb a megfelelő uv-szűrős napszemüveg, ami blokkolja az uv-sugarakat. Az ár nem szempont, mert az uv-szűrő olcsó technológia, és minden optikai termékbe belerakható - mondta.
Ezek érdekelhetnek még
2022. Augusztus 16. 09:07, kedd | Életmód
Megváltoztatták három donorvese vércsoportját kutatók
Sikeresen változtatták meg három beültetésre váró vese vércsoportját cambridge-i kutatók, ezzel jelentősen javították a várakozó betegek esélyeit, hogy megtalálják a szervezetüknek megfelelő donorszervet.
2022. Augusztus 12. 07:00, péntek | Életmód
Péntektől figyelhető meg a legtöbb hullócsillag
Augusztus 12-13. között tömegesen érik el bolygónk felsőlégkörét a Perseidák hullócsillagai, azonban a telihold miatt csak a legfényesebb meteorokat láthatjuk majd.
2022. Augusztus 08. 14:04, hétfő | Életmód
Új agykérgi érési folyamatot fedeztek fel az ELKH kutatói
Az alvási orsók, vagyis az alvás során észlelhető rövid, gyors ritmusú agyműködési szakaszok vándorlásának nyomon követésével egy új agykérgi érési folyamatot fedeztek fel az ELTE kutatói,
2022. Augusztus 05. 09:09, péntek | Életmód
Egyre gyakrabban várható egyszerre hőség és szárazság
A klímaváltozás hatására egyre gyakrabban várható egyszerre hőség és szárazság, ha nem mérsékeljük a globális kibocsátásokat.