Hírek
2021. Április 14. 07:08, szerda |
Életmód
Forrás: Roadster
Ingyenes szakácskönyvet írtak a vírus miatt ízlelést és szaglást vesztőknek

Egy új szakácskönyv egyedülálló módon nyújt segítséget abban, hogy a problémával küzdők ismét visszaszerezzék a főzés és az evés örömét, még akkor is, ha az érzékszerveik átmenetileg nem úgy működnek, ahogyan kellenének.
Az angol nyelvű receptgyűjtemény az ötödik ízre, az umamira épül.
A Covid-19 egyik leggyakoribb tünete az íz- és szagvesztés, és míg egyesek csupán napokat szenvednek tőle, másoknál hosszú hetekre, sőt, akár hónapokra is elhúzódhat az ízlelés és szaglás visszatérése. A Taste & Flavor szakácskönyvet Ryan Riley és Kimberley Duke szakácsok írták. A kiadványban a gasztronómia mellett az orvosi kutatások is hangsúlyos szerepet kapnak, hiszen vizsgálatok támasztják alá azt, hogy a tünetek ellenére a betegek még mindig képesek bizonyos ízeket érezni, például a cukrot, a sót, a citromlevet vagy a kávé keserűségét. Az ízlelést pedig az ételek textúrái is elősegíthetik a trigeminus ideg stimulálásán keresztül.
A miso vajas burgonyával, zöld gyógynövényecettel névre hallgató recept tökéletes példa erre. A miso és a burgonya egyaránt erős umami ízzel rendelkezik, az étel illatában fellelhető ecet, bors és menta pedig stimulálja az érzőidegeket. A szerzők rámutatnak ugyanakkor arra, hogy a fokhagyma és a hagyma a legtöbb megváltozott ízlelésű és szaglású beteg számára kifejezetten visszataszító, így annak használatát érdemes kerülni.
Az ajánlják tehát a szakácsok, hogy olyan ételeket készítsünk, amiben az ötödik íz, az umami kap hangsúlyos szerepet. Az alapanyagok közül részesítsük előnyben a szója szószt, a gombát, a parmezánt.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 08. 07:53, kedd | Életmód
Nem tartóztatta le a bíróság a csepeli kábítószerlabor kapcsán őrizetbe vett gyanúsítottakat
2025. Április 07. 07:35, hétfő | Életmód
Soltész Miklós: hamarosan új program indul a falusi templomok felújítására
Hamarosan új templomfelújítási programot írnak ki, amely az ötezernél kevesebb lakosú falvakat érintheti
2025. Április 06. 08:14, vasárnap | Életmód
Még két hétig lehet jelentkezni a Nemzeti Kibervédelmi Intézet hackerversenyére
Április 20-án éjfélig lehet jelentkezni a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének hackerversenyére.
2025. Április 05. 07:59, szombat | Életmód
Will Smith a Budapest Parkban ad koncertet augusztus 14-én
Will Smith Grammy-díjas énekes és Oscar-díjas színész augusztus 14-én a Budapest Parkban ad koncertet - közölték a szervezők pénteken az MTI-vel.