Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2019. Június 19. 15:40, szerda | Helyi
Forrás: MTI/Fotók: parkerdo.hu

Madarak, pelék, mókusok és méhek is otthont kaptak a Pilisben

Madarak, pelék, mókusok és méhek is otthont kaptak a Pilisben

Sikeres volt a Pilisi Parkerdő madárvédelmi programja, amelynek keretében a Gödöllői és a Budakeszi Arborétumban, a pilismaróti erdőkben és a visegrádi Bertényi Miklós Füvészkertben is mesterséges odúkat helyeztek ki:

A szakemberek sikeres költések nyomaira bukkantak, és két erdei pele is otthonra talált.

A különböző méretű és elhelyezésű odúk a rágcsálókra vadászó bagolyfélék mellett a szintén kártékony hernyókat, rovarokat pusztító énekesmadaraknak, valamint mókusoknak, peléknek, sőt, poszméheknek is otthont nyújtanak.

A Pilismarót melletti szelídgesztenyésben létesített odútelep vizsgálata során a szakemberek mind a 30 madárodúban találtak költésre utaló nyomokat, fiókákat, illetve tojásokat. Örvös légykapó 15 odúban, széncinege 14 odúban, egyben pedig csuszka fészek volt - olvasható a Pilisi Parkerdő szerdai közleményében.

Az összegzés szerint széncinege és légykapó fiókákat 3-3 fészekben találtak, 2 fészekben légykapó-, míg egyben széncinegetojások voltak.



Mint írják, egyetlen cinkepár csak a fészkelési időszakban akár 15 ezer hernyót is elpusztíthat, vagyis az odúkba költöző énekesmadarak komoly szerepet játszanak az erdők védelmében.

Az erdészek a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakembereivel közösen végezték el az ellenőrzést, amely során 10 légykapó fiókát és egy széncinege tojót meg is gyűrűztek.

A Gödöllői Arborétum 3 éve működő odútelepének ellenőrzésekor szintén sikeres költések nyomaira bukkantak a szakemberek, továbbá 9 széncinegét és 5 csuszkát láttak el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyedi jelölő gyűrűivel.

Idén először két erdei pele is elfoglalt egy-egy odút. A fokozottan védett kisemlős Magyarország legritkább pelefaja, amely a Dunántúli- és az Északi-középhegységben él, de a Cserhát illetve a Gödöllői-dombság területén is előfordulhat. A Gödöllői Arborétumban most sikerült először lefényképezni az erdei pelét.



A közlemény szerint a Pilisi Parkerdő a természetes erdőállományokban is sokat tesz a madarak fészkelésének elősegítése érdekében: az örökerdő-gazdálkodás módszereit alkalmazva, az énekesmadarak számára kedvező feltételeket biztosító, változatos korú és vegyes fajösszetételű erdőket nevelnek, amelyekben a lábon álló holtfák elegendő természetes odút kínálnak a fészkeléshez.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre