Városlista
2026. május 17, vasárnap - Paszkál

Hírek

2019. Április 19. 08:20, péntek | Belföld
Forrás: mti

Magyarország veszi át a Balti államok légtérbiztonsági missziójának vezetését

Magyarország veszi át a Balti államok légtérbiztonsági missziójának vezetését

Május elejétől Magyarország veszi a NATO kötelékében működő, a balti országok légtérvédelmét ellenőrző parancsnokság vezetését - tájékoztatott közleményében a katonai szövetség csütörtökön.

A magyar vezetésű, a litvániai Siauliai térségében állomásozó, 50. misszió munkájához Nagy-Britannia és Spanyolország légiereje nyújt segítséget.

Mint közölték, 2015 óta ez a második alkalom, hogy Magyarország JAS 39 Gripen típusú vadászrepülőgépeivel vezeti majd a négyhavonta cserélődő parancsnokságot, amely a három balti ország 2004-es NATO-csatlakozása óta ellenőrzi Észtország, Litvánia és Lettország légterének védelmét.

Az észak-atlanti katonai szövetség tájékoztatása szerint a három balti ország légtérvédelmében szolgálatot teljesítő spanyol légierő F-18-as vadászgépeit telepíti a litván légibázisra. Ez a hatodik alkalom, hogy Spanyolország részt vesz a balti országok légtérvédelmében, ebből két alkalommal 2006-ban és 2016-ban vezette a missziót.

A brit Királyi Légierő Eurofighter típusú repülőgépeivel az észtországi Amari katonai reptérről támogatja a légtérvédelmi munkát. Az Egyesült Királyság 2004-óta vesz részt a balti légtérvédelemben, 2015-ben és 2016-ban bővítette is a litván Siauliai és az észt Amari légibázison szolgálatot teljesítő flottáját.

A légtér biztonságának fenntartásáról szóló NATO-megállapodás biztosítja a szövetségesek légterének integritását és védelmét. A NATO olyan tagországok légtérvédelmének ellenőrzésében vállal szerepet, amelyek nem rendelkeznek saját légiforgalmi képességekkel - tették hozzá.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 16. 15:00, szombat | Belföld

Agrárszektor.hu - Bóna Szabolcs: el kell fogadni, hogy nagy változásokra van szükség

Adatvezérelt élelmiszertermelést, a tudásra és a fogyasztói igényekre jobban alapozó, és mindenekelőtt együttműködő agráriumot szeretne látni az új agrár- és élelmiszergazdasági miniszter

2026. Május 16. 14:00, szombat | Belföld

Magyar Péter: Orbán Viktor nem kapja meg a 38 millió forint végkielégítését

Orbán Viktor korábbi miniszterelnök nem kapja meg a 38 millió forint végkielégítését - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán.

2026. Május 16. 11:00, szombat | Belföld

Kármán András: nincs akadálya a munka gyors elindításának