Hírek
2017. Március 29. 15:08, szerda |
Helyi
Forrás: ITE
Már most gondoskodjon jövőjéről!
Fiatalként aligha gondolunk eleget arra, hogy egyszer mi is megöregszünk, elérjük azt a kort, amikor már nem kell munkába járnunk, és élvezhetjük az életet.
Persze csak akkor, ha van miből. Az állami nyugdíj nem mindenkinek biztosít felhőtlen nyugdíjas éveket, ezért nem árt, ha már most gondoskodunk időskorunkról!
Az időskorunkról való gondoskodás mindenkinek érdeke, hiszen fiatal éveink gyorsan elrohannak, kinek-kinek munkával, gyermekneveléssel, és észre sem vesszük, a gyerekek kirepülnek, mi pedig ott állunk ötvenes éveinkben, ahonnan már csak néhány év a nyugdíj. Az a pár év, ami ilyenkor hátra van a nyugdíjaskor eléréséig már nem elegendő arra, hogy érdemben eleget tudjunk megtakarítani, amivel biztosítani tudjuk magunk számára a gondtalan éveket. Emiatt elengedhetetlen, hogy már fiatalkorunkban gondoljunk arra, hogy hamar eltelik az a néhány év, és bármennyire kellemetlen, mi is elérjük egyszer a nyugdíjkorhatárt. Minél hamarabb kezdünk el takarékoskodni ezekre az évekre, annál jobban járunk, kétszeresen is: egyrészt így elegendő havonta kisebb összeget félretennünk, másrészt elég idő áll rendelkezésünkre, hogy összegyűjtsük azt a megtakarítási összeget, amellyel már a csekély nyugdíj ellenére is boldogulni tudunk.
A nyugdíjbiztosítások fajtái
A nyugdíjas évekre összegyűjtött megtakarítások sokféle formában ölthetnek testet: befektethetünk például kockázatosabb, magasabb hozamú értékpapírokba, nyithatunk erre a célra külön bankszámlát, amely ugyan csekély hozamot biztosít, de biztonságos, tarthatjuk otthon a megtakarított összeget vagy köthetünk nyugdíjbiztosítást, sok más típusú megtakarítás mellett.
A nyugdíjbiztosítások előnye, hogy nagyon sokféle biztosítás közül választhatunk (bár éppen ezért nehéz kiigazodni közöttük), és valójában nem más, mint egy saját névre szóló, saját számlán gyűjtött nyugdíjcélú életbiztosítási konstrukció. A megtakarítási számlán lévő pénzünket nemzetközi háttérrel rendelkező pénzintézetek kezelik. Szintén javára írható, hogy a nyugdíjcélú megtakarításaink után adójóváírás vehető igénybe (mértéke az éves befizetés 20%-a, legfeljebb 130 ezer forint).
Alapvetően kétféle típusú nyugdíjbiztosítás közül választhatunk, a különböző nyugdíjbiztosítóknál igénybe vehető konstrukciók mind e két típuson alapulnak. Az egyik típus a hagyományos nyugdíjbiztosítás, mely fix kamatozású, ezt a kamatösszeget a megtakarítással együtt megkapjuk a biztosítás lejáratakor. Emellett pozitív eredmény esetben pluszhozamot is jóváírhatnak a számlánkon, erre azonban kevés példa akad. A másik típusba azok a biztosítások tartoznak, amelyek nem ígérnek fix hozamot, hanem mi dönthetjük el, mekkora kockázatot (és ezzel hozamot) vállalunk. Itt főleg befektetési alapok között választhatunk, minél nagyobb kockázatot választunk, annál nagyobb hozamra tehetünk szert, de az értékpapír értékének romlásakor a megtakarításunk negatív irányban is változhat.
Mielőtt nyugdíjbiztosítást kötnénk, nem árt tudnunk, hogy nem minden típusú nyugdíjbiztosításra vehető igénybe az állami adójóváírás, erre mindenképpen kérdezzünk rá, mielőtt belevágunk. Érdemes olyan konstrukciót választanunk, amely garantálja a megtakarítások értékét, éppen amiatt, hogy a megtakarítások értéke soha ne csökkenjen.
Ma már számos biztosítási forma közül választhatunk, érdemes több biztosítót, biztosítással foglalkozó szakértőt felkeresni, akik részletesen elmagyarázzák, pontosan milyen kockázatokat vállalunk, és milyen hozamokat érhetünk el. További részletekről itt tájékozódhat.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 01. 12:28, kedd | Helyi
Negyedik alkalommal hívja alkotásra a diákokat a sikeres Richter TETT-mesepályázat
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre