Városlista
2026. július 6, hétfő - Csaba

Hírek

2011. Október 12. 07:41, szerda | Belföld
Forrás: OrintPress

Megavírusra bukkantak a chilei partoknál

Megavírusra bukkantak a chilei partoknál

A Föld eddig ismert leghatalmasabb vírusát találták meg kutatók a chilei partok közeléből származó óceánvízben.

A Megavirus chilensis nagyjából 10-20-szor nagyobb egy átlagos vírusnál, és jócskán veri a korábbi rekordert, az 1992-ben az Egyesült Királyságban felfedezett Mimivirus-t is.

A hivatalos mérések szerint az óriási vírus 0,7 mikrométer átmérőjű, vagyis jó néhány baktériumnál is nagyobb, ami eddig példátlannak számít. Méretei olyan hatalmasak, hogy vizsgálatához nincsen szükség elektronmikroszkópra, egy hagyományos fénymikroszkóp alatt is tökéletesen látható - írja a PNAS.

Az előzetes vizsgálatok szerint a vírus emberre nem veszélyes: a tudósok feltételezik, hogy az óceánban szabadon lebegő egysejtű élőlényeket, az amőbákat fertőzi meg. Ez szaporodásuk szempontjából is nélkülözhetetlen, hiszen csak egy sejt megfertőzése által képesek sokszorozódni.

A Megavirus esetében - a Mimivirus-hoz hasonlóan - hajszerű csápok fedik a külső fehérjeburkot, vagyis a kapszidot. A tudósok elmondták: korábban általában csak akkor fedeztek fel új vírusokat, amikor azok embereket vagy állatokat fertőztek meg, így a mostani kutatás forradalminak számít.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 05. 16:00, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 27. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2026. Július 05. 10:00, vasárnap | Belföld

Gulyás Gergely: a benyújtott alkotmány-módosítás az alkotmányos demokrácia vége

A benyújtott alkotmánymódosítás az alkotmányos demokrácia vége és az önkényuralom kezdete Magyarországon

2026. Július 05. 08:47, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: a kormány nevében benyújtottam az Alaptörvény 17. módosítását

Magyar Péter a kormány nevében benyújtotta az Országgyűlésnek az Alaptörvény 17. módosítására vonatkozó javaslatot.