Hírek
2016. November 27. 05:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Közlemény
Mesteravatót tartott a kamara - térségünkben hiányszakmákban is a legjobbak
Mesteravatót tartott pénteken Esztergomban a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara,
a Szent Adalbert Központban rendezett ünnepségen 18 szakma képviselőjeként 106 mester vette át oklevelét a régi céhes hagyományok szerint rendezett ünnepségen.
Dr. Völner Pál, országgyűlési képviselő köszöntőjében szólt arról, hogy egy szakmát jól valóban csak a mesterektől lehet tanulni majd hozzátette, egy ideje kezd helyreállni a világ korábbi értékrendje és egyre nagyobb megbecsülést élveznek a kétkezi, megfogható tárgyakat készítő szakmák.
Popovics György, a megyei közgyűlés elnöke elmondta, megyénkben nagy szükség van olyan kapcsolódási pontokra, mellyel az itt élők mindegyike azonosulni tud. Ezeket a megyei értéktárban gyűjtötték össze és az értéktárba felvették a kereskedelmi és iparkamara ünnepélyes mesteravatóját.
Kovács Károly, fő ceremónia-mester az oklevelet átadása előtt felelevenítette a régi céhes hagyományokat és emlékezetett arra, hogy 18 évvel ezelőtt rendeztek először hasonló mesteravatót, amikor a mostanihoz hasonlóan a mészáros cég 1775-ben készült ládája előtt tettek esküt és az ifjú mesterek az asztalosok cégének kupájából, illetve a cipészek céhének serlegéből ittak társpoharat az őket vizsgáztató látómesterekkel.
Az ünnepélyes mesteravatón részt vett a megye összes járásának vezetője, az új mesterek tiszteletére az esztergomi járási hivatal vezetője, Horváth-Szeder Gábor mondott pohárköszöntőt.
„A mai nap az új mesterek számára ünnepi pillanat, hiszen az elmúlt időszak szorgos munkája a sikeres vizsgákkal beérett. A dicsőséget megszerezték, ez azonban azt is jelenti, hogy Önök példaképekké váltak. Önök méltók azokhoz az ősökhöz, akiket elismert a közösség, akik mesterműveket tudtak alkotni” - mondta az oklevelek átadása előtt a kamara elnöke.
Dr. Szerencsés László hozzátette, a duális képzésben a tanulók gyakorlati képzését, oktatását elsősorban mesterek végezhetik. A mestervizsgáztatást a gazdaságot képviselő kamarákra bízta a kormány, ezt a megbízást a szervezet kiemelt feladatként kezeli. A szabályok szigorodásából adódó többletterhek jórészét az EU-s és kormányzati támogatások képzések levették az érintettek válláról, a támogatott szakmákban a mestervizsga 300 ezer forintos költségéből 240 ezer forintot átvállalva.
Tavaly, 2015-ben a támogatott képzés eredményeképpen 19 szakmában 277 mester vehette át az oklevelét. Idén 106 mestert avatott a kamara, 89 szakember mestervizsgáját a Nemzetgazdasági Minisztérium finanszírozásában a Nemzeti Foglalkoztatási Alap támogatta.
Örvendetes, hogy megyénkben több hiányszakmában is avathatott mestert a kamara; mint például festő, gépi forgácsoló, hegesztő, kőműves, női szabó, szakács és szerszámkészítő - ismertette a kamara elnöke.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 01. 12:28, kedd | Helyi
Negyedik alkalommal hívja alkotásra a diákokat a sikeres Richter TETT-mesepályázat
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre