Hírek
2014. Január 18. 05:00, szombat |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Mi a különbség a humorista és az elmebeteg között?
Az, hogy a humorista meg is él az őrületéből - legalábbis az oxfordi egyetem kutatásából ez derül ki.
Felmérésük alapján - más művészeti foglalkozáshoz hasonlóan - a humoristák is pszichotikus jellemzőkkel bírnak, ami megmagyarázza, hogy miért tudnak másokat szórakoztatni - írja a BBC.
Az Oxford Egyetem kutatói szerint az a kreativitás, ami a szórakoztatáshoz szükség, sokszor hasonló azokhoz a jellemzőkhöz, amelyeket pszichózissal küzdő pácienseknél vélnek felfedezni. A szakembereket egyébként régóta foglalkoztatja, hogy az a kreativitás, ami bizonyos művészetekhez és tudományokhoz szükséges, összefüggésben van-e a mentális problémákkal.
A kutatók több mint ötszáz humoristát vontak be tanulmányukba, akiket egy online kérdőív kitöltésére kértek. Ezek során 4 különböző szempontot vettek figyelemre:
- szokatlan tapasztalatok: telepátiában való hit, paranormális események
- koncentrációs problémák
- introvertált anhedónia, amikor az általában örömöt okozó tevékenységek iránti érdeklődés, vagy az általuk okozott öröm jelentősen csökken, így egyik fő tünete az intimitás kerülése
- hajlam az impulzív, antiszociális viselkedésre
Kontrollcsoportként mintegy háromszáz színésszel is kitöltették a tesztet, valamint nyolcszáz, kreativitást nem igénylő szakmában dolgozóval. Az eredmények azt mutatták, hogy a komédiások szignifikánsan magasabb pontszámot értek el mind a négy, pszichotikus jellemzőt magában foglaló tulajdonság esetében. A kutatók szerint ezek a szokatlan személyiségjegyek segítenek megmagyarázni, hogyan képesek szórakoztatni másokat a humoristák.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 30. 08:00, péntek | Életmód
Szép új világ: Humanoid robotok gyártásába kezd a Tesla
Két autómodell gyártását is leállítja a Tesla, hogy azok gyártosorait átalakítva humanoid robotokat gyártson. Évente akár 1 millió Optimus robot készülhet.
2026. Január 29. 07:49, csütörtök | Életmód
Elhunyt Voith Ági színművész
Elhunyt Voith Ági Jászai Mari-díjas színésznő, rendező, érdemes és kiváló művész. A József Attila Színház örökös tagját 81 éves korában, szerdán érte a halál - tudatta a színház az MTI-vel.
2026. Január 29. 07:48, csütörtök | Életmód
Kína ízeit és a medvék világát mutatják be a Fővárosi Állatkertben a hétvégén
Péntektől három estén Kína ízeivel, vasárnap nap közben pedig a medvék világával ismerkedhetnek a látogatók a Fővárosi Állat- és Növénykertben.
2026. Január 27. 07:34, kedd | Életmód
Szálló por - Sokat javult a levegőminőség az országban
Sokat javult a levegő minősége az országban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint.
