Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2017. Október 17. 10:26, kedd | Helyi
Forrás: ITE

Mikor nem elég a fogorvos és mikor kell a szájsebészet?

Mikor nem elég a fogorvos és mikor kell a szájsebészet?

Ha gond van a mosolyunkkal, kellemetlenséget, esetleg fájdalmat okoznak a fogaink, mindenképpen fogorvoshoz kell fordulnunk.

Sok esetben egy profi fogorvos fájdalom mentesen tudja kezelni a fogainkat, főleg, ha az még nincs hatalmas gyulladásban. A fogorvosok viszont sokszor közlik azt a tényt, hogy ha már gyulladt foggal megyünk a kezelésre, akkor sok esetben semmit nem ér az érzéstelenítő. Ha nagyon be van gyulladva a fogunk, akkor beavatkozás előtt antibiotikum kúrán kell részt vennünk.

Vannak azonban olyan, speciális helyzetek, amikor nem elég a fogorvos tudása. Amikor az orvos, aki különböző eszközökkel matat a szánkba, azt közli, hogy nem tud segíteni és szájsebészetre kell mennünk, még jobban megrémülünk!

Rémületre azonban nincs ok, hiszen a mai, korszerű beavatkozások leginkább arra szolgálnak, hogy más, kellemetlen, fájdalmas kezelésre ne legyen szükségünk és a szájsebész végképp megoldja a problémánkat. Sokan a félelem és a fájdalom miatt halogatják a fogorvos felkeresését és ennek a következménye lehet az, hogy végül a szájsebészeten kötünk ki.

Milyen gonddal kell a szájsebészetre mennünk?

- Fogeltávolítás: Egy széttört, letört koronájú fogat nagyon nehéz egy sima húzással eltávolítani. Ilyen esetben szájsebész, érzéstelenítéssel, maximális precizitással és odafigyeléssel kiemeli a tönkrement fogat a helyéről. A bölcsességfog eltávolítása is sok esetben a szájsebész feladata. Főleg, ha a fog rossz irányba nő, esetleg teljesen vízszintes helyzetbe fekszik a fogsorunk mellett. A bölcsességfog eltávolítása sok esetben akkor is szükséges, amikor fogszabályozásra kerül sor. Speciális, bonyolultabb helyzetben a szájsebész több darabban távolítja el a bölcsességfogat. Ezután a nagy, tátongó lyukat pár öltéssel bevarrják és körülbelül egy hét elteltével kell varratszedésre visszamennünk.

- Retinált, impaktált fog feltárása: Sajnos sok esetben fordul az elő, hogy a fogak nem időben bújnak elő, esetleg rossz irányba vannak fejlődve, így rejtve maradnak. Ilyenkor, a ki nem nőtt fogat a szájsebésznek kell feltárnia és eltávolítania.

- Gyökércsúcs eltávolítása: Az ilyen féle szájsebészeti kezelésre leginkább gyökérkezelés következtében van szükség. Ilyenkor azonban néha előfordul, hogy gyökérkezelés után a csontban egy nagyfokú gyulladás alakul ki, így a gyökércsúcson egy gyulladt ciszta alakul ki. Ez igen kellemetlen és fájdalmas tud lenni. Az eltávolításhoz szájsebészeti beavatkozásra van szükség!

- Paradontális és Augmentációs kürett: Ha a fogágy vagy a fogíny megbetegszik, gyulladásban van, akkor azt a folyamatot a lehető leggyorsabban meg kell szüntetni, hiszen rengeteg fájdalmat és egyéb problémát tud okozni. Ilyenkor a lehető leghamarabb szájsebészetre kell mennünk, hogy minél előbb kezelni tudja a beteg területet. Ha ez a gyulladás nincs kezelve és nem gyógyul meg, akkor végső esetben akár a fogak elvesztését is jelentheti.

Minden olyan beavatkozást, mely a száj funkcióihoz kapcsolódik, szájsebészeti műtétnek nevezzük. Ilyen műtéteket akár a szájüregben, de akár a nyakon vagy az arcon is elvégezhetnek. A szájsebészet napjainkban már nagyon korszerű és precíz technikával, dolgozik, arra törekedve, hogy minél kevesebb ép területet roncsoljon.

Címkék: fog, fogorvos, szájsebész

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre