Hírek
2016. Április 07. 09:33, csütörtök |
Helyi
Forrás: Közlemény
Nemzeti Emlékhely lehet az esztergomi Várnegyed

A katolikus egyház, a Magyar Nemzeti Múzeum és Esztergom közösen kérelmezte az esztergomi Várnegyed Nemzeti Emlékhellyé nyilvánítását –
egyebek közt erről is tárgyalt márciusban Romanek Etelka polgármester Dr. Erdő Péter bíborossal. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság támogatja az esztergomi kezdeményezést.
Dr. Erdő Péter bíborost látta vendégül a városházán március 17-én Romanek Etelka polgármester. A megbeszélésen számos, Esztergom jelenét és jövőjét meghatározó téma került szóba, de közülük kiemelkedik a Várnegyed Nemzeti Emlékhellyé nyilvánításának kérelme.
„A bíboros úrral, továbbá a Nemzeti Múzeum igazgatójával, Csorba Lászlóval közösen szignált levelünket Granasztói György miniszterelnöki megbízott úrnak juttattuk el, kérve közbenjárását a Várnegyed történelméhez méltó besorolásához. Ezenkívül számos, Esztergomot érintő témában egyeztettünk – folytatva a korábbi megbeszéléseket – bízva abban, hogy együttműködve, közös erővel elérjük, hogy Esztergom előtt ismét múltjához illő jövő álljon” – hangsúlyozta a megbeszélés után a polgármester.
Kiemelte: mivel Esztergom és azon belül is a Várnegyed országunk történelmében kiemelkedően fontos szerepet játszott – itt koronázták meg első királyunkat, Szent Istvánt – ezért indokoltnak látszik, hogy a Duna vonalától délre lévő terület, mely magába foglalja az Érseki Palotát, a Főszékesegyházi Könyvtár, a Szent Adalbert Központ, az Északi és Déli Kanonoksor illetve a Vitéz János Tanárképző Központ épületét, elnyerje a Nemzeti Emlékhely megtisztelő címét.
A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság 37/2016-os számú határozatával egyhangúlag úgy döntött, hogy javasolni fogja az esztergomi történelmi emlékhely nemzeti emlékhellyé nyilvánítását. A helyszín pontos behatárolását a Nemzeti Örökség Intézetének munkatársai végzik el.
A kulturális örökség védelméről szóló törvény szerint Nemzeti Emlékhely az a nemzet történelmében meghatározó helyszín, amely a magyar, illetve a magyar és az ország területén élő nemzetiségek összetartozását erősítő és identitásképző jellegénél fogva a nemzet önképében kiemelkedő fontossággal bír, emellett pedig országos jelentőségű állami megemlékezés színhelye lehet. A kiemelt státuszt az Országgyűlés törvénnyel határozza meg.
Magyarországon jelenleg összesen 14 nemzeti emlékhely létezik, a következő helyszínekhez csatlakozhat Esztergom.
Jelenleg Nemzeti Emlékhely a Budapesti Hősök tere, a Kossuth tér, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Rákoskeresztúri Újköztemető 298., 300. és 301. parcellája, a fővárosi Várnegyed, a Fiumei úti temető, a debreceni Református Nagytemplom és Kollégium, a mohácsi Történelmi Emlékhely, az ópusztaszeri Történelmi Emlékpark, a pákozdi Katonai Emlékhely, Somogyvár-Kapuvár, az egri Vár, a pannonhalmi Bencés Főapátság, valamint a székesfehérvári Romkert.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 02. 09:38, szerda | Helyi
TÖBB TUCAT BALHÉÉRT FELELHET
A tatabányai nyomozók befejezték az eljárást az ellen a 26 éves férfi ellen, aki lopásokat, rablást, garázdaságot és testi sértést is elkövetett.
2025. Március 25. 23:26, kedd | Helyi
Richter TETT-mesepályázat – Díjazták a legjobb természettudományos meséket
2025. Március 25. 09:58, kedd | Helyi
KERESSÜK A SZEMTANÚKAT ÉS A BALESET OKOZÓJÁT
Az ismeretlen járművezető áttért a szemközti forgalmi sávba, ahol érintőlegesen ütközött egy másik járművel.
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.