Hírek
2013. Szeptember 29. 05:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Nincs gyógymód az aranyszínű sárgaság ellen

Megjelent Magyarországon a szőlő legpusztítóbb fitoplazmás betegsége, az aranyszínű sárgaság, melyre az európai szőlőfajták szinte mindegyike fogékony. A különleges kórt először Zala megyében mutatták ki. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20-50 százalékkal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A betegség ellen nincs megfelelő növényvédőszeres kezelés, csak az azt terjesztő amerikai szőlőkabóca gyérítésére.
A Heves Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának tájékoztatása szerint az európai szőlő szinte mindegyik fajtája fogékony a betegségre, különösen a Chardonnay, a Cabernet Sauvignon, a Sauvignon Blanc, a Pinot Noir és az Olaszrizling. Az amerikai alanyfajták a fertőzést követően is többnyire tünetmentesek maradnak.
A beteg szőlőtőke fejlődése már tavasztól visszamarad, néha hajtások sem képződnek. A fogékony fajtáknál a fásodás marad el, a vessző elvékonyodik, gumiszerűvé válik. A hajtásokon az első, enyhe sodródást mutató levelek a nyár közepén jelennek meg, majd kialakul a fonáki oldal felé történő, háromszög alakú levélsodródás.
A napnak kitett levélrészeken a fehér bogyójú fajtáknál a levéllemez sárgulása, a kék bogyójúaknál vörösödése figyelhető meg.
A főerek mentén krémsárga vagy vörös foltok jelennek meg, amelyek fokozatosan terjednek a levélen, s végül a levél elszárad. Az így elhalt, megkeményedett levelek ősszel később hullanak le. Télen a be nem érett vesszők elfeketednek és elpusztulnak. A következő tavasszal a megmaradt rügyekből fejlődő virágzat leszárad, a fürtképződés csökken.
Késői fertőzés esetén a bogyók zsugorodnak, megbarnulnak, rossz ízűvé válnak. Az aranyszínű sárgaságnál egy-egy beteg tőke körül foltszerűen következik be az újabb növények pusztulása.
A megelőzéshez csak hatóságilag ellenőrzött, minőségtanúsított szőlő szaporítóanyagot szabad ültetni. A kabócákat rovarölő szeres permetezéssel kell gyéríteni június közepétől 10-15 naponként. A kabócával fertőzött ültetvényekben a tél végi metszéssel eltávolított vesszőket el kell égetni, rügyfakadás előtt olajos szerekkel kell csökkenteni az áttelelő tojások számát. Hatásos a nyugalmi állapotú szaporítóanyagok meleg vizes kezelése.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 02. 07:47, szerda | Életmód
AM: megújul páratlan természeti kincsünk, a Kis-Balaton
2025. Július 01. 07:45, kedd | Életmód
MME: a vízimadarak etetése veszélybe sodorja az állatokat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közzétett lakossági felhívásában arra kér mindenkit, hogy semmivel se etessék a vízimadarakat.
2025. Június 29. 07:54, vasárnap | Életmód
NAV: szombattól már nem hozhatók be szabadon a műtárgyak, régiségek
2025. Június 28. 08:41, szombat | Életmód
Az agrárminiszter szerint jó minőségű a magyar dinnye
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy a dinnyetermesztők ki tudják elégíteni a hazai igényeket és exportálni is tudnak