Hírek
2021. Május 17. 11:37, hétfő |
Külföld
Forrás: Propeller
Nyolc napja robbant ki az utóbbi évek legkomolyabb zsidó-palesztin fegyveres konfliktusa

A május 6-ai tüntetés napok alatt az izraeli hadsereg és a Hamász összecsapásává fajult. Gázában eddig közel 150, Izraelben 10 emberéletet követeltek a bombázások, közöttük számos civil és gyermek áldozat is van.
A konfliktus onnan indult, hogy 2021. május 6-án Jeruzsálemben palesztin tüntetések kezdődtek az izraeli legfelsőbb bíróság döntése ellen, amely kimondta, hogy egy kelet-jeruzsálemi lakónegyedből a palesztin lakosokat ki kell lakoltatni.
A tüntetések erőszakos összecsapásokká fajultak a palesztinok és az izraeli telepesek között, amire válaszul másnap az izraeli rendőrség megrohamozta az Al-Aksza-mecsetet, az iszlám egyik legfontosabb szent helyét, ezt követően drámaian felgyorsultak ez események. Eddig mindkét oldalról csak a légierőt és tüzérséget vetették be, de ez bármikor változhat és sor kerülhet a szárazföldi egységek bevonására is. Erre utal az is, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök nemrég bejelentette, hogy „teljes erővel” támadni fognak.
A legutóbbi hírek szerint mára virradó éjjel Izrael az eddigi legerősebb légicsapásokat hajtotta végre a Gázai övezet több pontján, ezzel egy időben a Hamász szélsőséges iszlamista szervezet rakéta támadásokat indított izraeli területek ellen. Az izraeli hadsereg utakat, valamint feltételezhetően fegyveresek által használt épületeket és lakóházakat bombázott, de robbanásokról számoltak be a tengerparti részekről is.
A hétfő reggelig tartó légicsapások keményebbek voltak és több objektumot érintettek, illetve tovább tartottak, mint az előző éjszakaiak, amelyekben 42 palesztin vesztette életét.
Eddig a Gázai övezetben 149 palesztin veszítette életét, köztük 41 gyerek, míg Izraelben 10-en estek áldozatául a rakétatámadásoknak.
Nagy visszhangot váltott ki a nemzetközi sajtóban az, hogy egy szombati támadás során az izraeli légierő lerombolta azt a gázai 12 emeletes toronyházat, amelyben az AP, az al-Dzsazíra hírtelevízió és más sajtóorgánumok irodái voltak. Izrael azzal indokolta a bombázást, hogy az épületet a Hamász használta katonai felderítésre és egyéb célokra.
Az izraeli légierő egy órával a támadás előtt értesítette az épület tulajdonosát, hogy ki kell üríteni a toronyházat, az újságíróknak ennyi idejük maradt, hogy az irodáikat kimenekítsék. A távozó sajtósok arról számoltak be, hogy bár ők időben elhagyták az épületet, de nem lehet tudni, hogy mindenki időben kijutott-e.
(Az AP hírügynökségnek és más médiumoknak otthont adó tizenkét emeletes épület romjai Gázában, 2021. május 15-én. Fotó: Sputnik/AFP | Ahmed Zakot)
A nyolc napja tartó zsidó–palesztin konfliktusnak messze nincs vége, mert bár Izrael technikai és katonai fölénye továbbra is megkérdőjelezhetetlen, a palesztin oldalon is jelentős fejlődés ment végbe az utóbbi időben. A Hamász az egész térség felett kezdi átvenni a hatalmat, ami könnyen radikalizálhatja az ott élő palesztinokat, akik közül sokan lázadoznak a környező arab államokban is. Libanonból például már rakétákat lőttek ki Izraelre. Ha a régió tovább radikalizálódik és az Izraelben élő arab lakosság is fellázad a zsidó állam ellen, az tragikus következménnyel járhat, akár többfrontos háború kialakulásához is vezethet.
Borítókép: Mohammed Salem
Többi fotó: Pixabay
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 04. 07:57, péntek | Külföld
Leminősítette Kínát a Fitch Ratings
2025. Április 04. 07:53, péntek | Külföld
Több százan vonultak fel Kolozsváron egy magyar fiatal bántalmazása ellen tiltakozva
Több százan vonultak fel csütörtökön este Kolozsváron egy magyar fiatal hétfőn este elkövetett bántalmazása ellen tiltakozva.
2025. Április 02. 07:40, szerda | Külföld
Fehér Ház: az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer
Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.