Hírek
2014. Március 03. 17:16, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Ombudsman: jogszerűen kell eljárni a hajléktalankunyhók elbontásakor
Az ombudsman szerint csak az érintettekkel és a szociális szakmával együttműködve lehet megoldást találni a hajléktalankunyhókkal kapcsolatos problémákra, de alapvető, hogy a hatóság jogszerűen és körültekintően járjon el - közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala hétfőn az MTI-vel.
A közleményben a zuglói önkormányzat által 2011-ben végrehajtott kunyhóbontásra utalva azt írták: sérül a tisztességes eljárás és a jogbiztonság követelménye, ha egy intézkedésnek kétséges a jogszerűsége.
Székely László alapjogi biztos felhívta a figyelmet arra is, hogy a hatóságoknak a jogilag sokszor bonyolult, mind az érintettek, mind a környéken élők szempontjából érzékeny kérdést a tisztességes eljárás elvét szem előtt tartva, a kiszolgáltatott helyzetben lévő hajléktalanokkal együttműködve, egyúttal számukra valós segítséget nyújtva kell kezelniük.
Az ombudsmani jelentés összegzésében hangsúlyozták: a hajléktalanok esetében még a törvényesen lefolytatott hatósági eljárásokat is fokozott figyelemmel kell kísérni azért, hogy a hajléktalanok ténylegesen gyakorolhassák jogaikat. Székely László szerint az egyébként is kilátástalan helyzetben lévő hajléktalanok teljes mértékben kiszolgáltatottak egy jogi magyarázat nélküli, igazolást és eljárási garanciát nélkülöző, valamint azonnali hatállyal végrehajtott önkormányzati intézkedéssel szemben.
Székely László szerint a hajléktalankunyhók azonnali felszámolása felveti, hogy mi lesz az ott élők sorsa, például milyen lakhatási segítségre számíthatnak. A másik kérdés, hogy mi lesz az építményekben tárolt ingóságokkal: a hatóságnak gondoskodnia kell-e az őrzésükről. A korábbi tapasztalatok alapján ugyanis a látszólag értéktelen ingóságok a hajléktalanok számára pótolhatatlan személyes tárgyak lehetnek.
A különösen védendő csoportok jogainak érvényesüléséért is felelős alapjogi biztos a figyelemfelhívás mellett folyamatosan nyomon követi a kérdéskörrel kapcsolatos jogalkotási javaslatokat - közölték.
A Fővárosi Törvényszék február 24-i, elsőfokú, nem jogerős ítélete szerint jogsértést követett el a XIV. kerületi önkormányzat 2011 őszén, hajléktalanok engedély nélkül épített kunyhóinak elbontásakor. Az ítélet szerint az önkormányzat a felperes hajléktalan emberek személyhez, ezen belül emberi méltósághoz fűződő jogait, valamint az egyenlő bánásmód követelményét sértette meg, amikor 2011. október 18-án az érintettek állandó tartózkodási helyéül szolgáló építményeket megfelelő előzetes tájékoztatást mellőzve elbontotta, és ingóságaikat megsemmisítette.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 21. 07:29, péntek | Belföld
Fegyvert fogott a köztársasági elnök
Sulyok Tamás a Magyar Honvédség főparancsnokaként lő- és menetgyakorlatán vett részt, az MH BHD püspökszilágyi kiképzőbázisán.
2025. November 21. 07:24, péntek | Belföld
Borult, csapadékos idő várható a hétvégén, többfelé havazhat is
Borult, csapadékos idő várható a hétvégén, pénteken és szombaton többfelé havazhat, és a szél is megélénkül - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2025. November 21. 07:24, péntek | Belföld
Koncz Zsófia: akkor tudunk erős nemzetet építeni, ha boldogok a családok
Akkor tudunk erős nemzetet építeni, ha boldogok a családok, hiszen a családok jelentik a magyarság erejét

