Hírek
2014. Augusztus 06. 07:55, szerda |
Helyi
Forrás: lvp - fotók: Nyári Andrea
Tisztelgés az első világháború esztergomi hősei előtt - FOTÓK
A száz éve kitört első világháború esztergomi áldozataira és hősei emlékezett Esztergom kedden a Hősök terén és a Kis-Duna parton.
Az esztergomi Hősök terén valamint a Kis-Duna parton a 14-es nyitrai honvéd gyalogezred emléktáblájánál emlékezett meg kedden Esztergom a 26-os esztergomi honvéd gyalogezred frontra vonulásának napján ezredünk a száz éve kitört első világháború esztergomi áldozataira és a 14-es nyitrai gyalogezred hőseire.
A Hősök terén Koditek Pál az Esztergom Barátainak Egyesületének elnöke mondott emlékbeszédet. Koditek Pál kiemelte, hogy az emlékművön található 440 esztergomi polgár nemcsak a világháború áldozata, de egyben hőse is. Elmondta, hogy az esztergomi „háziezredének”, a 26-os császári és királyi gyalogezred históriáját, annak ellenére, hogy történetük szorosan összefonódik a királyvárossal, sajnos nagyon kevesen ismerik az esztergomiak közül. Pedig a sötétkék kabátot, világoskék pantallót és csukaszürke köpenyt viselő 26-osok az orosz és az olasz fronton is kiválóan helytálltak, amit több az ezred tagjai számára adományozott kitüntetés is bizonyít. Ezt követően az esztergomi gyalogezreddel majdnem azonos toborzási területtel rendelkező 14-es gyalogezred történetéről és emlékezetéről is szólt. Beszédjét a 26-osok sapkajelvényén található jelmondattal zárta: „Mindvégig kitartunk!”
Az emlékbeszédet követően az egyesület nevében Koditek Pál, Német Mária és Meszes Balázs helyezett el koszorút az emlékműnél. Majd Romanek Etelka, a Fidesz-KDNP polgármester-jelöltje, és a párszövetség önkormányzati képviselő-jelöltjei közül Sasvári Viktor és Szerencsés Gergely István koszorúzott.
Ezután az emlékezők, köztük civilek, szervezetek, átsétáltak a Kis-Duna parton a 14-es nyitrai honvéd gyalogezred emléktáblájához, ahol virágokkal és gyertyagyújtással emlékeztek az első világháború hőseire és áldozataira.
Az 1934-ben felavatott emléktábla előtt Koditek Pál emlékeztetett arra, hogy amikor a rendszerváltás idején az egyesület az emléktábla mellett található két kisebb emléktáblát renoválta, ez egyes esztergomiaknak annyira nem tetszett, hogy egy éjszaka a hősök tábláit ezüst festékkel fújták le.
Ezután Heer Ádám történelem tanár osztott meg néhány gondolatot a jelenlévőkkel az esztergomi első világháborús emlékművekkel kapcsolatban. Megjegyezte: mivel az esztergomi 26-os gyalogezrednek nincsen emlékműve, ezért a rendszerváltás után huszonöt évvel igencsak időszerű lenne legalább egy emléktábla felállítása. Annál is inkább, mivel „házi ezredünk” emlékművének gondolata nem új, hiszen a 26-os bajtársak 1926-39-ig többször próbálkoztak emléket állítani hős ezredüknek, de anyagi okok miatt csak tervekig jutottak. Ezen tervek közül egyet Bajor Ágost készített, amiről sajnos jelenleg elég kevés az információ, de egy későbbi terv - Hajdú Rezsőé - makettje teljes egészében megtalálható a Balassa Bálint Múzeumban.
A megemlékezés végén Horányi László, Deliné Szemán Margit és Heer Ádám koszorúzta meg a 14-es honvéd gyalogezred emléktábláját, majd az emlékező közönség együtt elénekelte a Szózatot.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 01. 12:28, kedd | Helyi
Negyedik alkalommal hívja alkotásra a diákokat a sikeres Richter TETT-mesepályázat
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre