Hírek
2022. Május 05. 05:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Szijjártó: ebben a formában felelősen nem támogatható az újabb brüsszeli szankciós csomag
Ebben a formában felelősen nem támogatható az Európai Bizottság újabb, Oroszországgal szembeni szankciós csomagja, az ugyanis lerombolná Magyarország energiaellátásának biztonságát
- szögezte le a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Üzbegisztánban.
A tárcavezető a taskenti repülőtérről bejelentkezve arról számolt be, hogy a brüsszeli testület által előterjesztett javaslatok számos újabb korlátozást tartalmaznak orosz és fehérorosz szervezetekkel és személyekkel szemben, illetve különböző termékek importjára és exportjára, bizonyos gazdasági tevékenységekre vonatkozóan.
"Mindezekkel az intézkedésekkel együtt tudunk élni, bár nyilván ezek hatékonyságáról lehet vita, de most nincsen itt az ideje az okoskodásnak, hiszen háború zajlik a szomszédságban" - jelentette ki.
"Emellett ugyanakkor betiltanák az Oroszországból Európába irányuló kőolajszállítást, mégpedig rövid határidővel, Magyarország esetében a jövő év végétől" - tette hozzá.
Szijjártó Péter aláhúzta: hazánk energiaellátása jelenleg biztosított, stabil lábakon és alapokon áll, ez a szankciós csomag azonban ezt "teljes mértékben lerombolná", így lehetetlenné válna a gazdaság működéséhez szükséges mennyiségű kőolaj beszerzése.
"Ez nem politikai akarat hiányának a kérdése, nem szándék kérdése, nem időtartam kérdése, hanem egészen egyszerűen fizikai, földrajzi és infrastrukturális valóság" - fogalmazott.
A miniszter rámutatott, hogy Magyarország Oroszországtól tud elegendő kőolajat vásárolni, ezt a meglévő vezetékeken keresztül tudja megtenni, és jelenleg technológiai szempontból is csak az orosz olaj feldolgozására van lehetőség.
Végül hangsúlyozta, hogy a kormány az újabb csomagot ebben a formában felelősen nem tudja megszavazni. Ahhoz ugyanis, hogy az intézkedéseket támogatni tudják, arra lenne szükség, hogy az embargó ne vonatkozzon a csővezetéken keresztül történő kőolajszállításra - tette hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 02. 14:00, kedd | Belföld
Magyar Péter: módosítjuk az alaptörvényt a köztársasági elnök leváltása érdekében
2026. Június 02. 13:00, kedd | Belföld
Agrárközgazdasági Intézet: a tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére
A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve.
2026. Június 02. 12:00, kedd | Belföld
Életveszélyes állapotban mentették ki a férfit az összeomlott épület romjai alól Székesfehérváron
Kimentették a férfit az összeomlott, bontás alatt lévő, négyemeletes ipari épület romjai alól Székesfehérváron, az állapota instabil, súlyos-életveszélyes -
2026. Június 02. 11:00, kedd | Belföld
Orbán Anita elsőként a holland külügyminisztert fogadta
Orbán Anita külügyminiszter a választás után elsőként holland partnerét, Tom Berendsent fogadta hivatalos látogatáson a Külügyminisztériumban hétfőn.
