Hírek
2011. Szeptember 27. 14:41, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Szokatlan felvételek láttak napvilágot
Szokatlan felvételekre sikerült szert tenniük brit biológusoknak egy Brazíliában kitett fotócsapda által. A „zsákmányról”, vagyis az ásás közben lefényképezett óriástaturól alig tudni valamit.
Az óriástatu (Priodontes maximus) átlagos súlya 27 kilogramm, hossza csaknem egy méter. Egyes példányok ennél jóval nehezebbek és nagyobbak is lehetnek. Dél-Amerika esőerdeiben élnek, éjjeli életmódjuk miatt azonban cseppet sem könnyű nyomukra lelni.
A Skót Királyi Zoológiai Társaság biológusainak most a fotócsapda segítségével sikerült lencsevégre kapniuk. A Brazíliai Pantanal térségben tíz héten át kutattak óriástatu után - írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása. Remélik, hogy a mostani és további felvételek hozzájárulnak majd ahhoz, hogy bővüljenek a fajról és elterjedéséről alkotott ismeretek.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett kategóriába sorolja a fajt. Bár élőhelyük nagy területet foglal el Venezuelától Brazíliáig, mindenhol ritkának mondhatók. A kutatók eddig úgy vélték, hogy száz négyzetkilométeren mintegy hat állat él. Veszélyeztetettségük élőhelyük folyamatos csökkenéséből fakad, valamint abból, hogy húsuk miatt vadásszák őket.
A Michigani Egyetem adatai szerint az óriástatu 15 évig él, és csupán párzáskor keresi fajtársai közelségét. A most dokumentált ásás nem új információ - az állatok az így vájt üregekben pihennek napközben. Táplálkozásáról sajnos ezzel nem sikerült többet megtudni. Az eddigi ismeretek szerint kedvenc csemegéik a hangyák és a termeszek. (da)
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 01. 10:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter: a közmédia vezérigazgatóinak azonnal távozniuk kell
Miután bebizonyosodott, hogy a vezetők utasítására készültek a közmédiában a Tisza Pártot lejárató anyagok, Papp Dániel és Altorjai Anita vezérigazgatóknak azonnal távozniuk kell!
2026. Június 01. 07:01, hétfő | Belföld
Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet
Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet - jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
