Városlista
2025. május 22, csütörtök - Júlia, Rita

Hírek

2018. Március 23. 09:30, péntek | Külföld
Forrás: mti

Venezuelában eltörölnek három nullát a helyi pénznemből

Venezuelában eltörölnek három nullát a helyi pénznemből

A venezuelai fizetőeszköz névértékének megváltoztatását rendelte el gyakorlatilag három nulla eltörlésével csütörtökön Nicolás Maduro elnök a hiperinflációval és súlyos gazdasági válsággal küzdő dél-amerikai országban.

A rendelet értelmében ezredére csökkentenék a forgalomban lévő bolívar fuerte névértékét, így egy 1000 bolívaros bankó névértéke június 4-től már csak 1 bolívar lenne, miközben valós értéke nem változna.

Bírálói szerint az intézkedés egyáltalán nem gyógyír Venezuela gazdasági problémáira, hanem mindössze egy pszichológiai trükk, hogy a dél-amerikai állam lakói előtt elkendőzzék a hiperinfláció valós mértékét. A Reuters brit hírügynökség megjegyzi, hogy miközben az intézkedés a pénz újraértékeléseként hangzik, közgazdászok valójában mindössze a névérték megváltoztatásának tartják, mivel az ország nem változtatott a bolívar hivatalos átváltási értékén.

A rendelkezés értelmében a venezuelaiaknak nem kell majd beváltaniuk jelenleg forgalomban lévő pénzüket, ugyanakkor új bankjegyeket már az új névérteken nyomtatnak csak.

Maduro 2013 áprilisi hivatalba lépése óta a feketepiacon a bolívar értéke a dollárhoz képest 99,99 százalékot zuhant.

A súlyos gazdasági és politikai válsággal küszködő dél-amerikai állam ellenzéki politikusai, illetve közgazdászai szerint Venezuelában az infláció meghaladja a 6000 százalékot is.

A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló Venezuela gazdasága az olajár esése miatt gyakorlatilag összeomlott, számos venezuelai szenved az élelmiszerek, valamint gyógyszerek hiányától. A szocialista kormány kritikusai szerint a caracasi vezetés a válságot hozzá nem értésével és korrupciójával saját maga idézte elő. Maduro ugyanakkor a Nyugatot hibáztatja az alacsony olajárakért.

Címkék: nulla, pénz, Venezuela

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld

Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat

2025. Május 20. 07:16, kedd | Külföld

Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetése során

Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között

2025. Május 20. 07:15, kedd | Külföld

Putyin: Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandumról

Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is -