Hírek
2012. Január 25. 06:45, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Itthon is mozgásba jöttek a vállalati fúziók és felvásárlások

Nőtt a hazai vállalati összeolvadások és felvásárlások száma tavaly az előző évhez viszonyítva – derül ki az Ernst & Young legújabb felméréséből.
A tranzakciók számát tekintve régiós szinten a negyedikek vagyunk, Törökország, Lengyelország és Románia után.
A felmérésben résztvevő CSE országok (Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Törökország) többségével összhangban a magyarországi fúziók és felvásárlások piacán 2011-ben az előző évhez képest növekedés volt tapasztalható. Bár a vizsgált országok mérete, háttere és gazdasági növekedése eltérő, többségükben az M&A tevékenység volumene növekedett, az M&A piac csak 4 országban zsugorodott. Összességében Közép- és Délkelet-Európában a teljes tranzakciószám tavaly a korábbi évhez képest 11 százalékkal bővült.Hazánkban, többségben maradtak a belföldi tranzakciók és a stratégiai befektetők, és a legvonzóbb ágazatnak a szolgáltató szektor bizonyult. Magyarországon főként az amerikai, cseh, brit, német és lengyel cégek fektettek be, míg a magyar cégek Szlovéniát, Lengyelországot és Romániát vették célba felvásárlásaikkal.
Tavaly a beazonosított tranzakciók száma Magyarországon 111 volt. Ez önmagában 23 százalékos növekedést jelent az egy évvel ezelőtti 90 ügylethez képest, ami a régiós átlagot tekintve pozitív jelnek tekinthető. A tranzakciók értékét az ügyletek 43 százalékában hozták nyilvánosságra, amely némileg magasabb, mint az egy évvel ezelőtti 40 százalék. A nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján a magyarországi M&A piac becsült mérete 2011-ben 29 százalékkal, 2,5 milliárd dollárról 1,8 milliárd dollárra csökkent. Ugyanebben az időszakban a 100 millió USD-t meghaladó, nagy értékű ügyletek száma 6-ról 1-re csökkent. A 100 millió USD-nél kisebb tranzakciók átlagos értéke 7,7 millió USD volt 2011-ben, ami 2,3 millió dolláros csökkenést jelent 2010-hez viszonyítva. Ez elsősorban a Jeremie program részeként létrejött kisebb méretű tranzakciók számának emelkedésével magyarázható. (A piacméret becslésekor nem vettük figyelembe a MOL Nyrt. 21,2 százalékos részvénycsomagjának visszavásárlását a Surgutneftegaztól).
Az ügyletek túlnyomó többségét minden országban stratégiai befektetők kötötték, a régiót tekintve 76 százalékos összesített arányban. A pénzügyi befektetők aránya Magyarországon volt a legnagyobb, utána Románia, Szlovénia és a Cseh Köztársaság és Horvátország következett. A magyar tranzakciók 40 százalékában szerepeltek pénzügyi befektetők, szemben az előző év 28 százalékával, ami szintén az első Jeremie program sikeres elindulásával kapcsolható össze.
A magyar tranzakciós piacot 2011-ben is a belföldi ügyletek uralták, amelyek aránya 2 százalékkal nőtt 2010-hez képest.A külföldre irányuló ügyletek száma 2011-ben a tranzakciók összesített számához viszonyítva alacsony maradt. 2011-ben az összes ügylet mindössze 4 százaléka irányult külföldre: a MOL felvásárolta a TUS Oil üzemanyagtöltő állomásokat Szlovéniában, az E-Star felvásárolta az EETEK csoportot, az Atev Zrt. felvásárolta román versenytársát, a Phoenix Farmot és a Netrisk pedig a szintén román asigura.ro-t.
A régióban a legaktívabb célágazat a feldolgozóipar volt, amelyben 2011-ben 163 ügyletre került sor. Ezt a szolgáltató ágazat, valamint az energia és bányászat követte.Érték alapján a legnagyobb tranzakciók a telekommunikációs- és média szektorban, a vegyiparban, valamint a banki és a pénzügyi szolgáltatások terén zajlottak le. Minden országnak megvolt a legnépszerűbb ágazata, de a feldolgozóipar, illetve az energia és bányászat a legtöbb országban az első helyen szerepelt. 2011-ben, hazánkban az ügyletek száma alapján a szolgáltató szektor volt a legvonzóbb - 19 ügylettel. Ezt az informatika és a feldolgozóipar követte, mindkét iparág részesedése nőtt az előző évhez viszonyítva. A tranzakciók értéke 2011-ben a vegyipari szektorban volt a legnagyobb, utána pedig a banki és pénzügyi szolgáltatások tranzakciói következtek.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést