Hírek
2024. Október 29. 08:47, kedd |
PR
Forrás: (x)
Milyen életmódbeli változások segíthetnek a látás javításában?
Nem véletlenül használjuk a “szemünk fénye” kifejezést valamilyen értékes dolog jellemzésére, hiszen a látásunkat tartjuk a legfontosabb érzékelési képességünknek. Így mindent meg is teszünk annak megőrzése, javítása érdekében.
Sok olyan helyzet adódhat, amikor életmódbeli változások is számottevő mértékben növelheti a látásunk egészségét, ezekről fogunk most mesélni cikkünkben. Azonban nem ritkán előfordulhat, hogy a látásromlás már ezekkel nem orvosolható. Dr. Szabó Antal szerint főleg ilyen esetekben ajánlott a lézeres szemműtét.
Megfelelő étrenddel megőrizhető a látás egészsége
Az egészséges, változatos táplálkozás közvetlen hatással van a látásra, mivel számos tápanyag hozzájárul a szem működéséhez és védi azt a különböző betegségektől. Nézzük, melyek ezek közül a legfontosabbak:
- A-vitamin: alapvető szerepet játszik a retina egészségében és különösen az éjszakai látásban. Az A-vitaminban gazdag ételek, mint a sárgarépa, az édesburgonya és a zöld leveles zöldségek, kiemelten fontosak. Hiánya akár vaksághoz is vezethet.
- Omega-3 zsírsavak: a szemszárazság megelőzésében játszanak fontos szerepet. Ezek megtalálhatók olyan halakban, mint a lazac, makréla és a tonhal, valamint növényi forrásokból, mint a chia mag és a lenmag.
- Antioxidánsok, mint a C- és E-vitamin: segítenek megelőzni a szem oxidatív károsodását, és fontos szerepet játszanak az életkorral összefüggő látásproblémák, például a szürkehályog és a makuladegeneráció megelőzésében. A citrusfélék, mandulák, napraforgómagok és a paprika kiváló forrásaik.
- Lutein és zeaxantin: különösen a retina és a makula egészségét védik. Ezek a vegyületek a zöld leveles zöldségekben, például a spenótban és a kelkáposztában találhatók meg nagy mennyiségben, és hozzájárulnak a látásélesség fenntartásához, valamint az életkorral összefüggő látásromlás megelőzéséhez.
Csökkentett képernyőidő és látásvédelem
Még ha nem is ülünk napi nyolc órát a monitor előtt, képernyőkkel akkor is életünk minden percében körül vagyunk véve - ott vannak az okostelefonok és a tévékészülékek is. Azt bizonyára nem most olvassa először, hogy a túl sok képernyőidő jelentősen ronthatja a látást, az úgynevezett digitális szemfáradtság tünetei közé tartozik a szemszárazság, a fejfájás, a homályos látás és a nyaki fájdalom is. A képernyőidő szándékos csökkentése mellett érdemes megnézni, hogy a monitor megfelelő távolságra van-e tőlünk, hogy tartunk-e 20 percenként szünetet a képernyőbámulásban, hogy megfelelő gyakorisággal pislogunk-e és nem árt beszerezni egy kékfényszűrős szemüveget sem.
A szemtorna is segíthet
Bár furcsán hangozhat, de a szemtorna fontos szerepet játszik a látás javításában, különösen azoknál, akik sok időt töltenek képernyő előtt vagy gyakran végeznek közelre fókuszált munkát. Az úgynevezett “palming” egy jógikus szemgyakorlat, amely a szem körüli izmok ellazítását és a szemfáradtság csökkentését támogatja. Egy másfajta gyakorlatnál a közelre és távolra való fókuszálás váltogatását javasolja a szakirodalom.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni
2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR
7 százalékos volt a gyerekinfláció
olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
2024. November 14. 20:06, csütörtök | PR
3 szívbetegség, ami alattomosan végez az emberrel, de megelőzhető
A szívbetegségek közül sok olyan probléma létezik, amely hosszú ideig tünetmentesen fejlődik ki, majd váratlanul komoly, akár halálos következményekhez vezethet.
2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR
K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
sokan borúsan látják a jövőt